Grécko hľadá svoj „washingtonský konsenzus“

Medzinárodný menový fond trvá na svojej podmienke ohľadom udržateľnosti gréckeho dlhu. Túžený kompromis by podľa Atén mohlo priniesť blížiace sa stretnutie inštitúcií vo Washingtone.

Grécky dlh musí byť udržateľný, preto „bude potrebná jeho reštrukturalizácia,“ zopakovala začiatkom tohto týždňa v rozhovore pre Die Welt šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Reštrukturalizácia, teda čiastočné okresanie dlhu, je jednou z hlavných podmienok účasti MMF na v poradí už treťom záchrannom programe pre Grécko.

Bailout v hodnote 86 miliárd eur v súčasnosti brzdia okrem sporov medzi MMF a európskymi veriteľmi ohľadom udržateľnosti gréckeho dlhu aj komplikácie v rámci tzv. druhého preskúmania programu.

Po nedávnej dohode o požadovaných reformách sa teraz oči upierajú na blížiace sa jarné stretnutie MMF a Svetovej banky vo Washingtone (21. – 23. apríl). Podľa gréckych médií vláda v Aténach verí, že práve na okraji tohto stretnutia môžu veritelia dosiahnuť túžený kompromis.

Grécke peripetie

Aký bude prebytok?

O hospodárskej situácií Grécka bude vo Washingtone informovať priamo grécky minister financií Euclid Tsakalotos. Predložiť by mal aj údaj o primárnom prebytku gréckeho rozpočtu za minulý rok, ktorý podľa dostupných informácií prekročil európskymi veriteľmi požadovanú hodnotu 3,5 % HDP.

Podľa MMF je však takýto prebytok z dlhodobého hľadiska nereálny. Grécka ekonomika by mala v budúcnosti rátať s prebytkom len na úrovni 1,5 % HDP, zdôraznila Lagardeová v rozhovore.

„Ak to Európania vidia inak, musíme to zobrať do úvahy. Nemôžeme ale prijať nerozumné predpovede, ani sa riadiť neopodstatnenými makroekonomickými rámcami,“ povedala.

MMF „na polceste“ do Grécka

A čo hospodársky rast?

MMF včera vo svojej pravidelnej výhľadovej správe o stave svetového hospodárstva navyše znížil svoj predpoklad hospodárskeho rastu v Grécku na tento rok na 2,2 % HDP. Minulý október pritom fond rátal s rastom na úrovni 2,8 %.

V roku 2022 experti MMF dokonca očakávajú spomalenie rastu gréckej ekonomiky len na 1 % HDP.

V USA sú optimistickí

Napriek týmto zmiešaným signálom je americké ministerstvo financií, čo sa týka budúcej situácie v Grécku, optimistické. V rozhovore pre Financial Times to potvrdil nový šéf rezortu financií USA Steve Mnuchin.

„Bolo by však predčasné hovoriť o akýchkoľvek detailoch ohľadom MMF. Špecifický plán som ešte nevidel, no súkromné rozhovory ďalej prebiehajú,“ povedal Mnuchin s tým, že Spojené štáty podporujú MMF v tom, aby pokračoval v rokovaniach so svojimi európskymi partnermi.

„Vidíme to predovšetkým ako európsky problém, no monitorujeme to, keďže je to dôležité aj pre svetové finančné trhy,“ dodal.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA