Grécko neposlúcha. Dôchodcom schválilo bonus

Proti kroku Atén je najmä Nemecko. Francúzi však Tsiprasove rozhodnutie podporujú.

Grécky parlament včera večer schválil vianočný bonus pre dôchodcov. Odignoroval tak rozhodnutie veriteľov záchranného programu.

Tí v stredu, po tom, čo grécky premiér Alexis Tsipras oznámil svoj plán darovať jednorazový príspevok najchudobnejším dôchodcom, pozastavili opatrenia na čiastkové zníženie gréckeho dlhu.

V súlade s rozpočtovými cieľmi  

617 miliónov eur, ktoré grécka vláda rozdelí dôchodcom s dôchodkom nižším ako 800 eur, pochádza z prebytku tohtoročného rozpočtu. Tsipras preto trvá na tom, že príspevok neohrozí hospodárske ciele, ktoré sú súčasťou už tretieho gréckeho „bailoutu“.

Čítajte aj: Grécko: Posledné kroky maratónu?

„Chcem zdôrazniť, že tieto opatrenia neohrozujú program ani primárny prebytok za rok 2016 a nemajú žiaden vplyv na rozpočet v roku 2017 a 2018,“ vyhlásil grécky premiér po včerajšom summite v Bruseli.

V nesúlade s Nemeckom

Vedenie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) však už v stredu oznámilo, že vzhľadom na návrhy gréckej vlády „dočasne pozastavuje“ opatrenia na krátkodobé zmiernenie gréckeho dlhu. Tie pritom schválili ministri financií eurozóny len minulý týždeň v pondelok (5.12).

Návrh ESM, ktorý ráta s úľavou na úrovni 20 % verejného dlhu do roku 2060, podporil aj nemecký minister Wolfgang Schäuble – hlavný odporca dlhových odpustkov.

Čítajte aj: Eurozóna odmieta sľúbiť odpis gréckeho dlhu

Po Tsiprasovom oznámení o dôchodcovskom bonuse však Nemecko schválené opatrenie zastavilo.

Suverénne rozhodnutie?

Nemcom prekáža najmä to, že Tsipras svoje rozhodnutie s nikým nekonzultoval. Podobne sa včera po summite vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Do vyjednávaní však sama zasahovať nechce.

S Merkelovou sa dnes Tsipras opäť stretáva v Berlíne. „Som pokojný a myslím si, že to čoskoro vyriešime,“ povedal grécky premiér ešte včera.

Dodal, že Nemecko je jediná krajina, ktorej sa príspevok nepozdáva.

Podpora Francúzov aj Schulza

Rozhodnutie gréckeho ministra včera jednoznačne podporil francúzsky prezident Francoise Hollande. „Je nemysliteľné, aby sme Grécku bránili prijať suverénne opatrenia, ktoré rešpektujú záväzky,“ vyhlásil.

Za Tsiprasa sa postavil aj odchádzajúci predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Uznal však, že postup gréckej vlády pravdepodobne nebol v súlade s pravidlami.

„Myslím si, že na ďalšom zasadnutí Euroskupiny v januári ministri nájdu spôsob ako zladiť tieto dve veci – dodržiavanie dohôd a potrebnú flexibilitu, ktorú vláda potrebuje na udržanie sociálnej stability v krajine,“ povedal.

Čítajte aj: Ekonómovia MMF: Grécko už nemá šetriť, škrty zašli priďaleko

3 Comments

  • “”” dôchodcom s dôchodkom nižším ako 800 eur “”” premier Tsipras urobi vesele Vianoce napriek ekonomickemu kolapsu Grecka ……………….nasi 300 eurovi dochodcovia ( v krajine zazracneho hospodarskeho rastu ) dostanu od svojho premiera – tak ako kazdy rok – len od srdca mienene “”” najvrucnejsie zelania vsetkeho mozneho aj nemozneho “””……………….D A K U J E M E P O N I Z E N E P A N V E L K O M O Z N Y……………….

    • dostali 12 € – som niekde v správach počula!… nie je slovenskej vláde hanba toto realizovať? 12 €?!?! Keby každý dôchodca mohol ísť aspoň raz na relaxačný týždenný pobyt do kúpeľov. Nech na to má reálne zo svojho dôchodku peniaze, ak bude chcieť, !!!….

  • Žeby si v nejakej krajine ešte vážili svojich rodičov a prejavili tak svoju suverenitu a názor voči diktatúre z centra? Gratulujem, Grécko, kolíska demokracie je posledná nádej pre ľudí Európy…

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA