Grécko sa dohodlo s veriteľmi. Prijme reformy, očakáva okresanie dlhu

Atény súhlasili s ďalšími škrtmi, zatiaľ čo Medzinárodný menový fond upravil svoj odhad možného gréckeho prebytku na ďalšie roky.

„Vidíme biely dym,“ vyhlásil dnes symbolicky grécky minister financií Euclid Tsakalotos. Atény a medzinárodný veritelia totiž dosiahli dlho očakávanú dohodu o reformách potrebných pre uvoľnenie ďalšej splátky z tretieho záchranného balíka.

„Technické rokovania sme uzavreli vo všetkých otázkach,“ oznámil Tsakalotos novinárom. Pôda je teraz podľa neho pripravená na rozhovory o zmiernení gréckeho dlhu.

Maratón rokovaní je (skoro) na konci

Na dohodu v rámci tzv. druhého preskúmania programu makroekonomických úprav sa čakalo niekoľko mesiacov. Revíziu brzdili najmä nezhody medzi gréckou vládou, európskymi veriteľmi a Medzinárodným menovým fondom, ktorý sa zatiaľ do tretieho bailoutu oficiálne nezapojil.

Grécke peripetie

Ako podmienku svojej účasti si washingtonská inštitúcia stanovila prijatie ďalších reforiem, ako aj reštrukturalizáciu Gréckeho dlhu, ktorého hodnota minulý rok aj napriek prekvapivo dobrým hospodárskym výsledkom stúpla až na 179 % HDP.

Ďalšie reformy

Dnešná dohoda, ktorá sa týka reforiem v oblasti dôchodkového systému, trhu práce, energetiky a daní, by mala v rokoch 2019 – 2020 priniesť úsporu v hodnote 2 % HDP.

Dohodnutý balík opatrení musí ešte schváliť grécky parlament. Stihnúť by to mal najneskôr do 22. mája, kedy sa ministri financií eurozóny stretnú na ďalšom zasadnutí Euroskupiny.

Vláda v Aténach očakáva, že práve na tomto stretnutí Euroskupina odsúhlasí vyplatenie ďalšej bailoutovej tranže, ktorú grécko potrebuje na splatenie starých pôžičiek.

Práce pokračujú

Na to však bude potrebná aj účasť MMF – ako podmienku si to stanovil nemecký aj holandský parlament. Kľúčová je preto aj dohoda o gréckych fiškálnych cieľoch.

Podľa dokumentu, ku ktorému sa dostala agentúra Reuters, MMF upravil svoj odhad budúceho primárneho prebytku Grécka. V roku 2018 fond očakáva primárny prebytok – bez zahrnutia nákladov na obsluhu dlhu – v hodnote 2,2 % HDP a v rokoch 2019-2021 dokonca na európskymi veriteľmi požadovanej úrovni 3,5 %. Následne by sa mal dlhodobo znížiť na úroveň 1,5 % HDP.

MMF „na polceste“ do Grécka

Európski veritelia však od Grécka požadujú udržať 3,5 percentný primárny prebytok aj po roku 2020. Aj preto musia práce na dokončení druhého preskúmania naďalej pokračovať, vyhlásil dnes v reakcií na dosiahnutú dohodu hovorca nemeckého ministerstva financií. Potvrdil tiež, že cieľom je revíziu uzavrieť na najbližšom zasadnutí Euroskupiny.

REKLAMA

REKLAMA