Grécko vážne ohrozuje celú eurozónu

Obavy, že sa štáty s eurom nakoniec nedokážu zhodnúť na záchrannom balíčku pre Grécko včera vyvolali paniku na finančných trhoch. Po tom, čo ratingová agentúra Standard and Poor's presunula grécke dlhopisy do „špekulatívneho pásma“, vyskočila ich cena do rekordných výšin.

Rating neznížili len Grécku (BB+), ale tiež Portugalsku (o dva stupne na A-) a Španielsku (o jeden stupeň na AA). Včera sa najprv zdalo, že sa kapitálové trhy stabilizujú, no len dovtedy, kým neoznámil zníženie španielskeho ratingu. Táto správa poslala akciové indexy a hodnotu eura opäť ku dnu.

Prevláda skepsa

„Šance na grécky krach sa nezvyšujú každým dňom, ale každou hodinou. Pokiaľ Medzinárodný menový fond a európske vlády rýchlo neposkytnú pomoc, trhy pôjdu závratnou rýchlosťou dole,“ tvrdí ekonóm Koen De Leus z KBC Securities. Člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Juergen Stark zasa varoval, že sa situácia môže vyvinúť na celoeurópsku fiškálnu krízu.

„Súčasný trend v rozpočtovej politike jednoducho nie je udržateľný. Bremeno je teraz na jednotlivých vládach. Musia zaistiť, aby sa kríza, ktorá ovplyvnila najprv finančný sektor a následne reálnu ekonomiku, nepretransformovala na celoeurópske problémy so splácaním vládnych dlhov,“ tvrdí Stark. Podľa neho si záchrana Grécka vyžiada oveľa prísnejšiu fiškálnu konsolidáciu než s akou počítajú súčasné plány.

Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová viac-menej vylúčila, že by sa grécka nákaza mohla rozšíriť aj do zvyšku eurozóny. „Situácia v Portugalsku je oproti Grécku odlišná. Úroveň dlhu je síce dôležitá, no kľúčové je tiež to, že Portugalci nikdy neklamali o stave svojich verejných financií,“ vysvetlila.

Koľko treba?

Podľa súčasnej dohody by Grécko malo v priebehu najbližších mesiacov dostať od štátov eurozóny 30 miliárd eur a ďalších asi 15 miliárd pridá Medzinárodný menový fond. Atény i Európska komisia potvrdili, že prvá časť pomoci musí prísť pred 19. májom, kedy má Grécko refinancovať dlhopis v hodnote 8,5 miliardy eur.

S tým, ako sa tlak finančných trhov na Grécko zvyšuje však dochádza tiež k prehodnocovaniu čiastky, ktoré budú Atény potrebovať od medzinárodného spoločenstva. Denník Financial Times napríklad informoval, že MMF zvažuje navýšenie svojho príspevku z 10 na 25 miliárd eur. Celková čiastka potrebná na financovanie niekoľkoročného plánu by sa podľa posledných odhadov mohla vyšplhať až na 135 miliárd eur.

Zaostrené na Merkelovú

Všetky triumfy teraz v rukách drží nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa s pomocou neponáhľa pre riziko porážky v nadchádzajúcich regionálnych voľbách. Merkelovej postoj sa však nepáči Európskej centrálnej banke ani Medzinárodnému menovému fondu. Šéfovia týchto inštitúcií Jean-Claude triche a Dominique Strauss-Kahn preto včera rokovali záchrane Grécka priamo s nemeckou kancelárkou. Rozhovory však konkrétny výsledok nepriniesli a nervozita na trhoch ďalej stúpa.

Merkelová po stretnutí vyhlásila, že pre Grécko treba nájsť dlhodobé riešenie a nie len „krátkodobú záplatu“ a že „rokovania sú na dobrej ceste“. Z radov kresťanských demokratov Angely Merkelovej sa však ozývajú hlasy, že by investori mali zľaviť zo splátok gréckych dlhov. To by však bol prvý krok k riadenému bankrotu Grécka.

Ohrozené Slovensko?

Agentúra ČTK vo svojej správe uviedla, že niektoré slovenské dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) investovali aj do gréckych cenných papierov, podľa Národnej banky Slovenska nejde však o výrazné objemy financií.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA