Grécku opäť zvýšili rating

Ratingová agentúra Standard & Poor's zvýšila grécky rating z čiastočného bankrotu na B- so stabilným výhľadom. Poukázala na európsku snahu udržať krajinu v eurozóne.

„Zvýšenie odráža naše vnímanie silného odhodlania členských štátov európskej Hospodárskej a menovej únie zachovať grécke členstvo v eurozóne,“ uvádza agentúra v stanovisku.

„Výhľad dlhodobého ratingu je stabilný, čo vyvažuje náš názor na zaviazanosť vlády ku fiškálnymi a štrukturálnym reformám napriek hospodárskym a politickým výzvam, ktoré sú s tým spojené,“ dodala.

Standard and Poor’s zhoršila rating krajiny na selektívny bankrot po tom, čo vláda začala s implementáciou programu spätného odkupu dlhopisov, aby sa tak znížilo dlhové zaťaženie Grécka. Agentúra však vtedy upozornila, že po absorbovaní opatrenia sa rating opäť zvýši.

Veritelia minulý týždeň ponúkli na odkup obligácie za 31,8 miliardy eur, pričom priemerná cena skončila na 33,5 centoch za euro, čo je mierne nad plánovanou úrovňou. Znamená to teda, že zníženie dlhu tesne minie pôvodný cieľ. Zo súčasných 189 % by sa mal do roku 2020 znížiť na 126,6 % HDP. Je to síce nad úrovňou 124 %, na ktorej trval Medzinárodný menový fond, no výsledky napriek tomu uvítal.

Ministri financií následne formálne schválili uvoľnenie pomoci v objeme 49,1 miliardy eur. Atény do konca roka dostanú 34,3 miliardy eur a zvyšok v prvom štvrťroku 2013.

Moody’s v súčasnosti Grécko hodnotí známkou C, Fitch CCC. Ratingy krajiny zo strany všetkých troch agentúr sú však v stále v špekulatívnom neinvestičnom pásme.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA