Kľúčoví investori na Slovensku prepúšťajú zatiaľ minimálne

Podľa prvých výsledkov hodnotenia Monitorovacieho výboru MH SR Slovensko ostane najrýchlejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou EÚ. Prepúšťanie hlásia zatiaľ len dva oslovené podniky a o prácu príde do 150 zamestnancov, niektoré kľúčové spoločnosti zvažujú príjem nových pracovníkov.

Monitorovací výbor, ktorý hodnotí dôsledky finančnej krízy na slovenskú makro a mikroekonomiku, má prvé výsledky. Z makroekonomického hľadiska sledovali situáciu v eurozóne, porovnali krajiny V4 aj v celej Európe. Výbor dospel k záveru, že ekonomika SR zostane najrýchlejšie sa rozvíjajúcou v EÚ. „Odhad rastu HDP sa očakáva tesne pod hranicou 5 %,“ tvrdí Vojtech Ferencz, generálny riaditeľ sekcie stratégie MH SR.

Pri sledovaní vplyvu krízy na mikroekonomiku krajiny sa zamerali najmä na hrozbu húfneho prepúšťania zamestnancov u tých investorov, ktorí dostali štátnu pomoc. „Preverovali sme hlavnú šestku – Samsung, Sony, KIA, Peugeot a Getrag – nepredpokladajú prepúšťanie a zrušenie pracovných pozícií. Niektorí (Sony Nitra, KIA, Getrag Ford) dokonca uvažujú o rozšírení prevádzky,“ dodáva Ferencz.

Z oslovených 71 investorov, reagovalo zatiaľ 46. Len dvaja z nich avizujú znižovanie počtu pracovných miest a o prácu príde približne 144 ľudí. Matador Automotive a. s. chce prepustiť 126 zamestancov a Eltek Valere s. r. o. Liptovský Hrádok 18 zamestnancov.

MH SR zároveň oznámilo, že novými členmi výboru sa stali odbory a ZMOS. „Monitorovací výbor dopadov globálnej krízy na slovenské MSP“ vznikol ako konkrétne opatrenie, ktorým rezort hospodárstva reaguje na krízu. Hodnotenie hospodárskej situácie poskytuje každé dva týždne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA