Juhovýchodná Ázia – jednotný trh po vzore EÚ

Ministri hospodárstva krajín juhovýchodnej Ázie sa dohodli na urýchlení krokov, ktoré by mali z regiónu vytvoriť do roku 2015 jednotný trh fungujúci podobne, ako EÚ.

 

Krátka správa

Desať členov Asociácie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sa v roku 2003 pôvodne dohodlo na vytvorení hospodárskeho spoločenstva do roku 2020.

V snahe zostať konkurencieschopný voči rýchlo rastúcim ekonomikám ako ČínaIndia, ktoré juhovýchodnej Ázii preberajú stále viac zahraničných investorov, sa ministri hospodárstva ASEAN 22. augusta 2006 dohodli, že cieľový dátum presunú už na 2015.

Hospodárske spoločenstvo má v juhovýchodnej Ázii umožniť voľný pohyb tovarov, služieb a investícií, s vytvorením menovej únie s jednotou menou sa však nepočíta, rovnako ani s voľným pohybom pracovnej sily.

Hovorca európskeho komisára pre obchod Petera Mandelsona vyhlásil, že EÚ tento vývoj plne podporuje, nakoľko sama zažila výhody užšej regionálne integrácie.

V roku 2007 sa majú tiež začať rozhovory o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a ASEAN-om, Únia je preto o to ochotnejšia podeliť sa o svoje skúsenosti. „Rozšírený trh privedie hospodárske partnerstvo medzi dvoma zoskupeniami na podstatne vyššiu úroveň“, tvrdí Thierry Rommel, šéf Delegácie Európskej komisie v Malajzii, v interview pre malajskú tlačovú agentúru Bernama.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA