Juncker požaduje zvýšiť daň z ropy

Návrh predsedu Euroskupiny a premiéra Luxemburska na zdanenie ziskov, ktoré majú ropné spoločnosti neočakávane pre vysoké ceny ropy, sa na stretnutí ministrov financií EÚ stretol len so skromnou podporou.

 


Krátka správa:

Ministri financií uzatvorili v piatok 5. mája dvojdňové stretnutie diskusiou o tom, či uvaliť dodatočnú daň na rekordné zisky ropných spoločností.

Takýto návrh by mal len minimálnu šancu na schválenie, pretože v daňových otázkach sa vyžaduje jednomyseľnosť. Samotná skutočnosť, že o návrhu ministri financií diskutovali, však odráža rastúce obavy medzi ministrami krajín EÚ, ako aj spotrebiteľmi, ktorí vidia rastúce ceny ropy.

Podľa spoločnosti Bloomberg poskočili ceny ropy minulý rok o 43% a päť najväčších ropných spoločností sveta tak zaznamenalo v prvom štvrťroku 2006 rekordný zisk vo výške 26 miliárd amerických dolárov.

„Zdá sa, že vo verejnej mienke je istá úroveň podráždenia,“ z dôvodu rekordných ziskov, ktoré robia veľké ropné spoločnosti, povedal Juncker reportérom na spravodajskej konferencii. „Sme však len na začiatku našich úvah,“ zmiernil tón.

Minister financií Rakúska Karl-Heinz Grasser, ktorý v súčasnosti predsedá stretnutiam Rady s ministrami hospodárstva a financií, povedal, že myšlienka je „hodná zváženia“. Dodal však tiež, že „by to malo byť urobené n globálnej úrovni“ a bez toho, aby to narušilo konkurenciu medzi USA, EÚ a Áziou. Francúzsko myšlienku tiež nevylúčilo, ale iné krajiny ako Holandsko a Grécko sú silne proti nej.

Závratné zisky ropného sektora sa odrážajú aj v ziskoch firiem v sektore produkovania elektrickej energie, ktorým prospelo spustenie trhu s oxidom uhličitým v EÚ pred rokom. WWF nedávno vyrátala, že nemecké firmy na bezplatnom prideľovaní kvót na uhlík zarobia do roku 2012 sumu medzi 31-64 miliardami eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA