Kažimír o euroskupine: Gréci odišli s kufrom plným peňazí

Ministri financií eurozóny sa dohodli, že zvážia predĺženie splatnosti gréckych dlhopisov.

Ministri financií členských štátov eurozóny sa vo štvrtok 15. júna dohodli, že Grécko dostane dlhoočakávanú tranžu úveru, ktorá krajine umožní na budúci mesiac splatiť vysoký dlh a vyhnúť sa novej kríze.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem informoval, veritelia dospeli k dohode aj v otázke účasti Medzinárodného menového fondu (IMF) na pomoci Grécku. Ten by sa mal k pomoci pripojiť poskytnutím pohotovostného úveru.

“Nastal správny čas uzavrieť druhé hodnotenie a dať zelenú pre vyplatenie (ďalšej tranže) určenej na pokrytie likviditných potrieb Grécka počas leta,” povedal tesne pred schôdzkou euroskupiny slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) pre agentúru Bloomberg.

“Očakávam, že Euclid (Tsakalotos, grécky minister financií ) opustí Luxemburg s kufrom plným peňazí,” dodal Kažimír.

Dostali viac, ako musia splatiť

Ako uviedol Dijsselbloem, ministri sa dohodli na uvoľnení tranže úveru v celkovej hodnote 8,5 miliardy eur. To je podstatne väčšia suma než 7 miliárd eur, čo je hodnota dlhu, ktorý Atény musia v júli splatiť.

Okrem toho sa ministri financií 18 členských štátov eurozóny dohodli predbežne na ďalších opatreniach, ktoré by mali viesť k zmierneniu gréckeho dlhu.

Konkrétne kroky ale budú známe až po ukončení súčasného záchranného programu, teda v polovici budúceho roka, pričom podmienkou je jeho úspešné dokončenie.

Grécko si želá, aby zostala v hre možnosť zmiernenia dlhu; táto diskusia môže prísť, ale nie teraz, komentoval Kažimír na Twitteri ešte pred euroskupinou minister .

Predĺženie splatnosti dlhov

Jedným z ďalších opatrení by malo byť predĺženie splatnosti dlhopisov. Grécky dlh dosahuje v súčasnosti okolo 180 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo znamená najvyšší dlh v rámci celej Európy.

Ministri sa dohodli, že v roku 2018 zvážia predĺženie splatnosti z 30 na maximálne 45 rokov.

K zmierneniu dlhu sú okrem Slovenska skeptické aj ďalšie východné štáty Únie a Nemecko. Nová francúzska vláda pod vedením Emmanuela Macrona podľa portálu EurActiv.com predložila kompromisné návrhy, o ktorých budú teraz štáty eurozóny diskutovať na pracovnej úrovni.

Nemecký minister Wolfgang Schäuble odišiel zo štvrtkového rokovania s tým, že nemeckí zákonodarci musia ešte v piatok 16. júna preveriť, či nová dohoda z Luxemburgu nepotrebuje nové schválenie zo strany Bundestagu.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA