McCreevy chce regulovať trh s kreditnými derivátmi

Komisár pre vnútorný trh, Charlie McCreevy, určil návrh na reguláciu trhu s kreditnými derivátmi. Od najväčších obchodníkov žiada, aby predstavili návrh na obmedzenie zisku z ich obchodovania. Súčasne oznámil vytvorenie pracovnej skupiny pod vedením EK, ktorá sa bude zaoberať situáciou na svetových finančných trhoch.

Európska komisia sa po diskusii s bankármi, regulátormi a investormi rozhodla zakročiť na trhu s kreditnými derivátmi. Komisár zodpovedný za vnútorný trh, Charlie McCreevy, začať pod tlakom vlád členských krajín a poslancov Európskeho parlamentu obmedzovať obchodníkov, ktorí na danom trhu pôsobia. Ide o zmenu jeho postoja, nakoľko McCreevy je známy podporou voľného trhu a odmietaním prílišných regulácií.

Od spoločností, ktoré sa považujú za lídrov na trhu s kreditnými derivátmi, žiada, aby do konca roka predstavili konkrétne návrhy, ako zredukovať risk. Rovnako musia navrhnúť kandidátov do novej pracovnej skupiny, ktorej bude predsedať Európska komisia. Jej prvé zasadnutie by sa malo uskutočniť už na budúci mesiac. Cieľom činnosti pracovnej skupiny má byť analýza situácie na svetovom finančnom trhu a vypracovávanie konkrétnych opatrení.

McCreeve zároveň chce, aby sa uzatvorila dohoda o centrálnom clearingu CDS (credit default swapy). Upozornil, že pokiaľ spoločnosti nezareagujú včas, bude musieť zakročiť legislatívne, píše britský denník Guardian. Predstavitelia sektora už oznámili prvé návrhy na vznik konzorcia užívateľov CDS pod vedením spoločnosti Eurex, vetvou nemeckej Deutsche Börse, ktorá sa zameriava predovšetkým na obchodovanie s derivátmi.

Kreditné deriváty sú stredobodom pozornosti a považujú sa za príčinu súčasnej krízy. Vnikli ako sofistikovaný finančný nástroj, ktorým sa veritelia poisťujú proti prípadnému krachu dlžníka. Kľúčovú pozíciu majú aj pri nadobúdaní  vysokých výnosov. Opomínali sa však riziká, ktoré s nimi súvisia, preto sa trh s derivátmi rozrastal. Po septembrovom vývoji sa ukázalo, že chýbajú prostriedky na splácanie pôžičiek. Zo strachu, že viaceré investície môžu byť preto založené na takmer bezcenných aktívach, napríklad v podobe nesplatiteľných bytových pôžičiek, investori stiahli v posledných mesiacoch z bánk miliardy eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA