Komisia odhaduje dvojpercentný nárast nezamestnanosti

Komisár pre zamestnanosť a sociálne veci Vladimír Špidla vyhlásil, že v roku 2009 v dôsledku krízy stúpne nezamestnanosť o 2 %. Komisia sa situáciu pokúsi zmierniť finančnými stimulmi a uľahčením čerpania štrukturálnych fondov.

Podľa odhadov Komisie kvôli kríze stúpne nezamestnanosť v roku 2009 o 2 %. Oznámil to Vladimír Špidla počas svojho vystúpenia v relácii Otázky Václava Moravca televízie ČT. Český komisár tvrdí, že nárast nezamestnanosti bude v jednotlivých regiónoch EÚ rôzny. „Najsilnejší vplyv pocítia na pracovných trhoch v Španielsku, Británii a Írsku,“ predpovedá komisár.

Boj proti negatívnemu vplyvu hospodárskej krízy je kľúčovou úlohou Českej republiky, ktorá je od začiatku januára na šesť mesiacov predsedníckou krajinou EÚ. Práve v prvom polroku 2009 by sa ekonomická kríza mala ďalej prehlbovať a na konci druhého štvrťroku sa pravdepodobne dostane do kritického štádia. Podľa Špidlu kľúčom k prekonaniu súčasnej situácie je spolupráca medzi štátmi.

„Dvadsaťsedmička“ sa v rámci záchranných opatrení spolieha na schválený záchranný balík vo výške 200 miliárd eur. Okrem podpory v podobne finančných stimulov chce Komisia uľahčiť čerpanie štrukturálnych fondov. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) pre záchranný plán poskytne 30 miliárd eur.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA