Kríza spôsobila straty vo výške 2,19 trilióna eur

Podľa anglickej centrálnej banky Bank of England finančná kríza, ktorá svet zasiahla v septembri spôsobila straty vo výške 2,19 trilióna eur. Banky z celého sveta chcú reformu bankového systému z obavy, že sa zopakuje situácia po prvej svetovej vojne.

Bank of England zverejnila predbežnú sumu, ktorú dosiahli straty spôsobené krízou naplno prenikajúcou do svetovej ekonomiky od septembra. Vyčíslili ich na 2,19 trilióna eur. Viaceré svetové banky žiadajú fundamentálnejšie reformy globálneho bankového systému, aby sa zabránilo horším dôsledkom.  

Ako píše britský denník Guardian podľa správy banky o finančnej stabilite sa nový odhad strát zdvojnásobil v porovnaní s predchádzajúcimi predpokladmi ešte z jari, keď sa kríza začala prejavovať v USA. Avšak správa zároveň upozornila, že číslo sa môže ďalej zvýšiť.

Britský premiér Gordon Brown vyhlásil, že kroky, ktoré podnikla britská vláda boli účinné. Centrálna banka tvrdí, že kapitálová injekcia od daňových poplatníkov, tiež pomôže bankám, aby nemuseli zredukovať svoju schopnosť poskytovať pôžičky až príliš rapídne. Zároveň sa uvoľní tlak na banky, ktorý vznikol kvôli snahám o prekonanie recesie.

Podľa prieskumu výskumnej spoločnosti Moneyfact, banky nedokázali dostatočne znížiť úrokové sadzby pre dlžníkov s hypotékami, miesto toho znížili úrokové sadzby na úspory na účtoch. Vo väčšine bánk klesli úroky o polovicu percentuálneho bodu. V prípade hypoték pristúpili skôr na zmenšenie balíka dostupných hypotekárnych produktov.

Briti zároveň vyzvali k jednotnému prístupu pri ochrane pracovných miest, penzií a žiadajú o vytvorenie regulačných štruktúr v sektore finančných služieb.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA