Lídri EÚ odchádzajú na finančný summit G20 s vysokým sebavedomím

Európski lídri pred summitom vo Washingtone disponujú nezvyčajným sebavedomím. Veria, že dokážu presadiť dôležité reformy na obnovu svetového finančného systému.

José Manuel Barroso, predseda Komisie včera (14. novembra) povedal, že Európa musí byť hrdá na to, že sa stane vzorom pre ostatné krajiny počas prelomu v svetovej histórii. „Verím, že nikto nie je lepšie pripravený na formovanie globalizácie než Európa svojimi hodnotami a jedinečným duchom nadnárodných pravidiel a princípov,“ vyhlásil Barroso. Na summite však bude mať významnejšie postavenie francúzsky prezident a súčasný líder krajín EÚ Nicolas Sarkozy, ktorému sa podarilo vytvoriť konsenzus medzi členskými štátmi na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli.

Sarkozy pred summitom G20 povedal, že dolár už ďalej nemôže mať výsostné postavenie medzi svetovými menami. Zaručuje mu ho systém Bretton Woods, ktorý riadi svetové financie od druhej svetovej vojny. „Čo platilo v roku 1945, neplatí dnes,“ vysvetlil Sarkozy počas ceremónie, kedy mu odovzdali cenu za jeho politickú odvahu, ktorá ho môže na summite odcudziť od amerického hostiteľa – prezidenta Georgea W. Busha.  

Aj od britského premiéra Gordona Browna sa očakáva, že vo Washingtone bude zastávať jednoznačné stanovisko. Pomoc bankovému sektoru v Británii sa stala modelom pre celoeurópsku reakciu a Brown je presvedčený, že „svetu odovzá správu“ o svojom „medzinárodnom programe“ na posilnenie svetového finančného systému, ktorý nazval „Nový Bretton Woods“. Rozhodné stanoviská Európy však môžu byť spôsobené aj tým, že Nemecko, najsilnejšia ekonomika EÚ a tretia na svete, je v recesii.

Bush je proti vládnej intervencii

Odchádzajúci americký prezident George W. Bush počas svojho včerajšieho vystúpenia obhajoval slobodný trh kapitalizmu, ktorý nazval „cestou k americkému snu“. Neodporúča vládne regulácie podporované európskymi mocnosťami. „Štátne zásahy nepomôžu všetkým. Niektorí síce krízu pripisujú nedostatočnými reguláciami na trhu s hypotékami. Avšak európske krajiny majú oveľa prísnejšie pravidlá a aj tak majú rovnaké problémy ako my,“ povedal Bush.

USA nebude vykupovať zlé hypotekárne aktíva

Bushova administratíva tento týždeň prekvapivo vyhlásila, že $700 miliardový záchranný balík schválený Kongresom nepoužije na výkup zlých hypotekárnych aktív. Namiesto toho americký minister financií Henry Paulson vyhlásil, že radšej peniaze investujú do podielov vo finančných inštitúciách. Tieto rozhodnutia čiastočne upokojili svetové trhy.

Kto bude chýbať a kto sa zúčastní, aj keď pôvodne nemal

Novozvolený prezident sa na summite nezúčastní priamo, ale prostredníctvom bývalého kongresmana za štát Iowa Jima Leacha a bývalej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej. Pozorovatelia tvrdia, že bez Obamu budú mať rozhodnutia prijaté na summite len malú váhu.

EÚ mali pôvodne zastupovať štyri štáty – Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko a Taliansko. O účasť žiadalo aj Španielsko a Holandsko, ktoré sa nakoniec zúčastnia vďaka Nicolasovi Sarkozymu, ktorý jednej krajine uvolnil kreslo poprednej svetovej ekonomiky a druhej kreslo predsedajúceho štátu EÚ. Aby predstavitelia výnimočných účastníkov nesedeli za stolom s francúzskou vlajkou, predseda EÚ ich dal vymeniť za vlajky únie.

Pozície:

José Manuel Barrosso ohľadom zmeny rozhodnutia americkej administratívy povedal: „Naši americkí priatelia sú teraz pripravení bojovať proti klimatickým zmenám a to je presne to, na čo už dlho upozorňujeme. Keď naši americkí partneri hovoria o tom, že sa chcú viac zapojiť do multilaterálneho sveta, tiež ide o to, za čo sme boli už dávno. A keď teraz hovoria o tom, že by mali zaviesť pravidlá do nepredvídateľného, neregulovaného trhu, je to presne to, čo už dlho podporujeme […]. A keď Američania hovoria o tom, že potrebujú nájsť spôsoby ako informovať o niektoých verejných orgánoch a systémoch s cieľom zabezpečiť sociálnu bezpečnosť, vynorí sa nám, že my Európania sa o to snažíme už od konca druhej svetovej vojny.“  

Americký prezident George W. Bush analyzuje súčasnú finančnú krízu a poukazuje na riziká pre svet: „Musíme čeliť úpadku na celom svete. A odpovedali sme pevnými pravidlami. Som človek orientovaný na trh, ale nie keď ide o recesiu. V sobotu musíme prehodnoti efektívnosť našich činov.“ Americký prezident neodporúča zmenu systému. „Je to rozhodujúci moment pre svetovú ekonomiku. Kvôli oslabeniu finančnou krízou silnejú hlasy pravice aj ľavice, ktoré obviňujú voľný trh z chamtivosti, vykorisťovania a zlyhania. Je to pravda, táto kríza je výsledkom zlyhania – tých čo požičiavali, tých čo si požiačiavali, finančných firiem, vlád a nezávislých regulátorov. Avšak za krízu nemôže zlyhanie slobodného trhu. A odpoveďou nie je reforma systému. Ale zvrátenie krízy, ktorej čelíme, prijatím potrebných reforiem a ich aplikácia na voľný trh, ktorý prinášal prosperitu a nádej všetkým ľuďom na svete.“

Louis Michel, komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc: „Chudoba je najurgentnejšou krízou, ktorej svet čelí. Program „Bretton Woods II“, ktorý predložia na summite vo Washingtone, ponúka kľúčovú šancu na integráciu rozvoja do novej svetovej finančnej architektúry.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA