Litva chce blokovať dohodu EÚ-Rusko

Predstavitelia Litvy, nahnevaní pozastavením dodávok ropy do krajiny, sa vyjadrili, že sa môžu pridať k Poľsku pri blokovaní rozhovorov o novej dohode medzi EÚ a Ruskom.

Krátka správa:

Spoločnosť Transneft, štátom kontrolovaný prevádzkovateľ ropovodov, zastavil dodávky ropy cez plynovod Družba do rafinérie Mazeikiu Nafta, ktorá je jedinou v pobaltských krajinách. Dôvodom bol údajný únik počas minuloročného júla. Špekuluje sa o tom, že Rusko chce zablokovaním znížiť cenu rafinérie Mazeikiu a odradiť tak poľskú spoločnosť PKN Orlen, ktorá zamýšľa prebrať túto rafinériu, pričom v súboji porazila konkurentov z Ruska.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Litvy Zygimantas Pavilionis pre agentúru Reuters povedal, že táto udalosť bude predmetom agendy nadchádzajúceho summitu Európskej rady 8.-9. marca 2007 a dodal: „Myslíme si, že EÚ by mala ovplyvniť tento proces. Už sme požiadali (predsedníctvo EÚ), ale nič sa zatiaľ nestalo.“ Ďalej položil otáznik nad motívy Ruska: „Presakovanie môže byť opravené za niekoľko týždňov, ale prešlo už osem mesiacov a nič sa nestalo. Ide o politický akt.“

Transneft sa vyjadrila pre denník Kommersant, že naďalej dochádza k preskúmavaniu plynovodu a že k obnoveniu dodávok nedôjde pred začiatkom marca 2007. V prípade, že plynovod nemôže byť opravený, výstavba nového by trvala až dva roky.

Rozhovory EÚ s Ruskom o obsiahlej dohode o spolupráci boli prednedávnom v novembri vetované Poľskom kvôli ruskému zákazu na dovoz poľského mäsa do Ruska.

Obavy z prílišnej závislosti na ruských dodávkach zemného plynu viedli tri pobaltské krajiny a Poľsko k dohode o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Litve do roku 2015.

Litovský prezident Valdas Adamkus 23. februára pre agentúru Reuters povedal: „Existuje dohoda medzi Litvou, Lotyšskom, Estónskom a Poľskom o zabezpečení energetickej nezávislosti postavením viac než jedného jadrového reaktora,“ kým premiér Gediminas Kirkilas povedal, že dohoda o postavení elektrárne by mala byť podpísaná do polovice roku 2008, na čo by mal nasledovať tender na dodávku reaktorov začiatkom roku 2009.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA