Lotyšsko sa pridalo k vzbure proti limitom CO2

Malý balkánsky štát sa stal šiestym členom EÚ, ktorý podal žalobu proti Komisii kvôli výške povolených emisií CO2, ktoré môže krajina v rámci Európskeho systému obchodovania s emisiami prideliť jednotlivým podnikom.

Krátka správa

Lotyšsko sa 31. júla pridalo k Poľsku, Maďarsku, Českej republike, Slovensku a Estónsku po tom, čo Európska komisia stanovila výšku emisií CO2 pre Lotyšsko na roky 2008 až 2012 na 3,42 miliónov ton ročne oproti požadovaným 6,25 miliónom ton.

Štáty EÚ z východnej a strednej Európy argumentujú tým, že prísne limity stanovené Úniou sú príliš nízke a môžu poškodiť stav ich hospodárstva v čase, keď stále dobiehajú zvyšok EÚ.

Lotyšský premiér Aigas Kalvitis oznámil rozhodnutie podať žalobu na Európsku komisiu na Európsky súdny dvor slovami: „Potrebujeme dodatočnú kapacitu.“

Európska komisia však pôsobí nezlomne. Hovorkyňa EK pre životné prostredie Barbara Helfferich povedala: „Sme presvedčení, že naše rozhodnutia, ktoré sú spochybňované, pred súdom obstoja.“ Barbara Helfferich pritom nástojila, že Európska komisia „stanovila pravidlá spravodlivo“ a nikoho „nediskriminovala žiadnym spôsobom“.

Rozhodnutia v šiestich spomenutých prípadoch by mali padnúť do dvoch rokov. V prípade rozhodnutia, ktorý Komisiu prinúti zvýšiť povolený limit emisií CO2 pre žalujúce členské štáty,  však podľa odborníkov hrozí ohrozenie rovnováhy celého trhu s CO2.

Prvá etapa systému obchodovania s emisiami EÚ v rokoch 2005-2007 bola už vážne poškodená, pretože vlády značne nadhodnotili výšku limitov na znečistenie požadovaných priemyselným odvetvím. Toto nadmerné pridelenie spôsobilo pád ceny emisie CO2 a podobný scenár by sa mohol zopakovať v prípade, ak krajiny vyhrajú proces.

Právny boj upozorňuje na rastúce napätie v EÚ pri podstupovaní obetí v boji s klimatickými zmenami. Na jeseň sa má totiž rozhodnúť, ako si 27 členských štátov podelí bremeno znižovania emisií CO2 o 20 % do roku 2020, ako sa na tom dohodli najvyšší predstavitelia štátov EÚ na marcovom európskom summite.      

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA