Madrid žiada rozpočet eurozóny a eurobondy

Španielska vláda bude tlačiť Nemecko, Francúzsko a Taliansko k hlbšej integrácii hospodárskej a menovej únie. Medzi požiadavkami je samostatný rozpočet eurozóny, aj post ministra financií.

Španielsky premiér M. Rajoy v pondelok povedal, že na summite s lídrami Nemecka, Francúzska a Talianska, ktorý sa bude konať 28. augusta, vyzve na vytvorenie rozpočtu eurozóny, eurobondov a postu ministra financií menovej únie.

Summit organizuje francúzsky prezident Macron, ktorý tiež vyzýva k prehlbovaniu integrácie EMU.

„Budeme ďalej pracovať na prehlbovaní hospodárskej a menovej únie“, povedal konzervatívny politik po stretnutí s kráľom Filipom.

Španielsko podporuje (vytvorenie) európskeho ministra financií a európsky rozpočet, ktorý postupne priblíži životné štandardy a bohatstvo európskych krajín“, povedal Rajoy.

„Španielsko spolieha na existenciu eurobodnov, európskej spoločnej pokladnice vydávajúcej eurobondy.“ Podľa Rajoya by to posilnilo trhovú dôveryhodnosť eurozóny.

Schulz obvinil Merkelovú, že nemá jasný plán

Na hlbokú reformu eurozóny vyzýval v júni aj španielsky minister financií Luis de Guindos. Žiadal vytvorenie „európskeho menového fondu“ a spoločné rozhodovanie o „určitom percente národných rozpočtov“.

De Guindos pre Financial Times povedal, že Brexit a zvolenie Trumpa sú faktory tlačiace Európu, a krajiny používajúce jednotnú menu, k hlbšej integrácii. Navrhované reformy si však vyžiadajú zmenu zmlúv.

Nemecká kancelárka Angela Merkel naznačila, že je ochotná podobné návrhy podporiť. Z Berlína sa však žiadne zásadné stanovisko neočakáva pred septembrovými parlamentnými voľbami, v ktorých sa A. Merkel bude uchádzať o kancelársky post už štvrtý krát.

Macron a spoločný dlh

V júlovom rozhovore pre francúzsky denník Ouest-France prezident Emmanuel Macron povedal, že Nemecko benefituje z „disfunkčnej“ eurozóny.

„Nikdy som nekritizoval Nemecko za to, že je konkurencieschopné… no časť nemeckej konkurencieschopnosti pramení z disfunkčnosti eurozóny, a slabosti iných ekonomík.“

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/macron-tlaci-na-nemecko-eurozon-potrebuje-konvergenciu/

Macron potvrdil, že podporuje čiastočnú premenu národných dlhov eurozóny na spoločný.

„Nemecko… má sinú ekonomiku, no je demograficky slabé, má hospodárske a obchodné nerovnováhy so susedmi, a spoločnú zodpovednosť za to, aby dalo eurozóne budúcnosť, ktorú si zaslúži.“

REKLAMA

REKLAMA