Maloobchodné tržby a služby eurozóny prudko zasiahla recesia

Recesia zasiahla služby a maloobchodné tržby v eurozóne oveľa rýchlejšie ako sa predpokladalo. Tržby v októbri za mesiac klesli o 0,8 % a index aktivity v sektore služieb klesol na 42,5 bodu oproti 45,8 bodu v októbri.

Nestabilná situácia na trhoch v eurozóne spôsobila prudký pokles v ukazovateľoch maloobchodných tržieb a aktivity v sektore služieb. Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, tržby v eurozóne spadli o 0,8 % v októbri a medziročne o 2,1 %. Najlepšie údaje zaznamenali najnovšie štáty EÚ na čele s Rumunskom a Bulharskom. V Rumunsku tržby  v októbri stúpli o 9,4 %.

Odborníci pokles tržieb v eurozóne očakávali, avšak nie taký rapídny. Podľa prognózy Dow Jones Newswires to malo byť o 0,4 % za mesiac a 1,5 % medziročne. Z celkového pohľadu sa tržby v členských krajinách znížili o 0,3 %, čo je 0,8-percentný medziročný pokles.

Podľa prieskumu spoločnosti Markit neočakávaný pokles nastal aj v aktivite sektora služieb. Z pôvodných 45,8 bodu v októbri index spadol na 42,5 bodu. Pričom pôvodne odhadovaný pokles sa mal zastaviť na úrovni 43,3 bodu. Podľa Markit na základe medziročných porovnaní ide o najslabšiu aktivitu za posledných 10,5 roka.

Hodnoty ukazovateľov sú jasným dôsledkom prehlbujúcej sa recesia a znižujúcej sa inflácie. Postupne sa tak zvyšuje tlak na Európsku centrálnu banku, aby ešte raz znížila úrokovú mieru. Urobila to už dvakrát – v októbri a novembri zhodne o 0,5 percentuálneho bodu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA