Menia USA postoj k energetike a klimatickým zmenám?

Nová demokratická väčšina v americkom Kongrese vyvolala v Európe špekulácie o možnom politickom obrate USA v oblasti energetiky a boja proti klimatickým zmenám. Pripravuje sa Washington na „energetickú revolúciu“?

Krátka správa

Týždeň po tom, ako EÚ predstavila svoje plány ako sa vysporiadať s dvojitou výzvou klimatických zmien a energetickej bezpečnosti sa pozornosť uprela na Washington. Dve blížiace sa udalosti vyvolávajú očakávania, že sa Spojené štáty blížia k veľkej zmene energetickej politiky.

Ešte tento týždeň (18. januára) sa demokrati pokúsia pretlačiť v Kongrese nový Zákon o energetickej bezpečnosti, ktorý je súčasťou ich „stodňového šprintu“ (série legislatívnych iniciatív, ktoré chcú presadiť počas prvých sto dní svojej kontroly nad oboma komorami Kongresu). Zákon ruší daňové prázdniny pre producentov ropy a zemného plynu a od veľkých ropných spoločností žiada, aby renegocionali licencie na ťažbu v Mexickom zálive. Zavádza tiež „Strategickú rezervu pre energetickú efektivitu a obnoviteľné zdroje“, ktorá má stimulovať využívanie alternatívnych palív a opatrenia na šetrenie energiou.

Budúci týždeň (23. január) má prezident Bush využiť svoj každoročný prejav o stave Únie na ohlásenie nových opatrení v boji proti klimatickým zmenám. Kancelária prezidenta však poprela špekulácie, ktoré sa objavili v európskej tlači, že prezident zmení názor na povinné obmedzenia emisií skleníkových plynov (ktoré doteraz odmietal). Je pravdepodobné, že americký prezident oznámi zvýšenie rozpočtu pre podporu výroby etanolu.

Washington Post, a rovnako tak International Herald Tribune, spochybňujú, že by v USA nastávalo „energetické oteplenie“. „Hlavným problémom zákona v Kongrese je, že útoky na ropné spoločnosti sú biednouo náhradou skutočnej energetickej politiky“, píše Washington Post. IHT s ním súhlasí: „Demokrati v Kongrese sú práve teraz fixovaní na zrušenie nepotrebných daňových prázdnin a zrušenie opatrení, ktoré zvýhodňujú ropný a plynárenský priemysel. Fajn, ale to nie je energetická politika. Kongres je v energetických otázkach notoricky málo osvietený a Nancy Pelosi, predsedníčka, musí svojich kolegov tvrdo učiť, ak z nich chce urobiť partnerov v tomto nevyhnutnom národnom snažení.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA