Merkelová sa prikláňa k stimulačnému plánu EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zmenila svoj názor a podporuje stimulačný plán EÚ. Podľa prvých informácií by v balíku na reštart ekonomiky malo byť €130 miliárd.

„Dokážeme si predstaviť balík v hodnote percenta HDP krajín EÚ,“ povedal pre Financial Times Deutschland Ulrich Wilhelm, hovorca nemeckej vlády. Zdôraznil však, že akýkoľvek európsky plán musí brať do úvahy kroky, ktoré už členské štáty podnikli na národnej úrovni. Narážal pri tom na podobný návrh, o ktorom rokuje nemecký parlament.

Stimulačný plán pre celú EÚ momentálne rieši Komisia, ktorá by ho mala zverejniť budúcu stredu (26. novembra). Presné detaily zatiaľ nie sú známe a hovorca komisie Johannes Laitenberger tiež zdôraznil, že je príliš skoro nad nimi špekulovať. O prijatí alebo neprijatí návrhu sa aj tak rozhodne až na summite v Bruseli 11. a 12. decembra.  

Pred pár týždňami kancelárka Merkelová odhalila €32-miliardový plán na najbližie dva roky vo forme daňových úľav, infraštruktúrnych projektov a zvýhodnených korporátnych pôžičiek. Avšak po tom, čo krajina oficiálne vyhlásila, že jej ekonomika je v recesii a o štátnu pomoc požiadala automobilka Opel, od kancelárky žiadajú ďalšie opatrenia.

Kritici však poukazujú na zdravý stav nemeckých verejných financií, vďaka čomu by sa krajina mohla správať ambicióznejšie. Ewald Nowotny, guvernér rakúskej centrálnej banky, pre Financial Times povedal, že najsilnejšia európska ekonomika „má dostatok miesta pre manévrovanie“, pričom tvrdí, že nemecký stimulačný balík by mohli pokojne zvýšiť aj na 2 % HDP. Nemecký minister hospodárstva Michael Glos však vyhlásil, že stimul únie bude od každej členskej krajiny vyžadovať percento HDP.

Európski socialisti medzitým varovali proti „obdarovávaniu“ bohatých. „Po summite G20 a EÚ nie je podstatná debata či investovať alebo nie do fiškálneho stimulu na potlačenie recesie – každá vláda to plánuje na národnej úrovni,“ tvrdí predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen. „Skutočným predmetom rokovaní je miera investície a koho podporiť,“ a dodal: „My sociálni demokrati varujeme pred znižovaním daní pre bohatých zo strany konzervatívnych ako súčasť stimulu. Obyčajní ľudia nesmú doplácať na recesiu spôsobenú lakomými a nezodpovednými finančnými manažérmi s privysokými platmi“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA