Mexiko a EÚ sa do konca roku chcú dohodnúť na novej obchodnej dohode

Vzájomný obchod medzi EÚ a Mexikom sa od podpísania prvej dohody o voľnom obchode pred sedemnástimi rokmi strojnásobil.

Mexiko a Európska únia chcú do konca mesiaca ukončiť rokovania o novej verzii 17-ročnej obchodnej dohody. Uviedlo to v utorok mexické ministerstvo hospodárstva.

Obidve strany viedli rozhovory o obnovení obchodnej dohody od mája roku 2016.

Po rýchlej zhode v oblastiach ako prístup na trh a duševné vlastníctvo, bude šieste kolo rokovaní zamerané na dokončenie finálnej verzie dohody o voľnom obchode.

Na čo najrýchlejšom ukončení rokovaní má záujem aj Európska únia. Nasledujúci rok sa v Mexiku konajú prezidentské voľby, čo by mohlo celý proces skomplikovať a spomaliť.

CETA: Obchodná dohoda medzi Kanadou a EÚ vstupuje do platnosti

V polovici decembra je naplánované bruselské stretnutie ministra financií Ildefonsa Guajarda s eurokomisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou. Ešte predtým sa však v Bruseli stretnú vyjednávači EÚ a Mexika, aby „načrtli možné konečné závery rokovaní“.

Rýchly postup v rokovaniach je tak v silnom kontraste k ťažkopádnym rozhovorom o obnovení Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA) medzi USA, Mexikom a Kanadou.

Neistota sprevádzajúca dohodu z roku 1994 – ktorú pravidelne napáda americký prezident Donald Trump – má vážne dopady na mexickú ekonomiku, pretože je silne závislá na obchode so Spojenými štátmi.

Mexiko, ktoré dnes do USA vyváža zhruba 80 percent svojho celkového exportu, chce teraz rozšíriť portfólio svojich obchodných partnerov.

Lídri EÚ a Indie oživujú rokovania o zmluve o voľnom obchode

„Snažíme sa posilniť integráciu s našimi súčasnými obchodnými partnermi a diverzifikovať naše hospodárske vzťahy po celom svete. Modernizácia obchodnej dohody s Európskou úniou je preto pre nás absolútna priorita,“ uviedol mexický minister financií.

Vzájomný obchod medzi Mexikom a EÚ sa počas trvania predošlej dohody takmer strojnásobil, keď dosiahol hodnotu takmer 61,7 miliardy dolárov.

Zatiaľ ho však výrazne prevyšuje mexická obchodná spolupráca s USA, ktorá minulý rok predstavovala 523,8 miliardy dolárov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA