Mikloš: Ochranný val nespochybňujeme

Slovenský minister financií Ivan Mikloš po stretnutí ministrov financií, ktorí začali rokovať o naplnení kapacity eurovalu, uviedol, že akékoľvek zmeny v jeho nastavení by musel schváliť národný parlament. Napriek tomu, že by to vyvolalo vnútropolitickú diskusiu verí, že vládna koalícia by ich nakoniec dokázala prijať.

Ministri financií začiatkom týždňa na pravidelnej schôdzi Rady Ecofin diskutovali o dlhodobom riešení dlhovej krízy v eurozóne a naplnení kapacity eurovalu. Hoci v máji sa dohodlo, že bude schopný poskytnúť pomoc v objeme 440 miliárd eur, reálne dostupných je len 250 miliárd eur, pretože ratingové agentúry uznali len záruky krajín s ratingom AAA. Konkrétne rozhodnutie však zatiaľ nepadlo.

Ivan Mikloš diskusiu opísal ako otvorenú a podnetnú. Komplexný návrh by mali zverejniť buď vo februári alebo v marci na stretnutí lídrov členských štátov. Slovenský postoj sa v tejto otázke nezmenil.

"Nesúhlasili sme s gréckou pôžičkou, mali sme výhrady aj voči ochrannému valu, ale nebolo možné z rozbehnutého vlaku vystúpiť. Rešpektujeme to a podieľame sa na fungovaní ochranného valu, v tomto zmysle ho nespochybňujeme," povedal podľa TASR Mikloš po svojom návrate z rokovania Ecofinu.

Zároveň dodal, že akúkoľvek zmenu v nastavení mechanizmu by musel schváliť parlament. Hoci by to vyvolalo vnútropolitickú diskusiu verí, že vládna koalícia by nakoniec dokázala prijať potrebné zmeny.

"Nikde to nie je politicky jednoduché. Aj u nás by prebehla vnútrokoaličná diskusia, ale aj širšie v parlamente, my sa jej určite nebudeme brániť ako Robert Fico a jeho vláda. Rozhodnutie by potom bolo na parlamente. Predpokladám, že vládna koalícia by bola schopná, aj keď to určite nebude ľahké, nájsť spoločné riešenie," uzavrel Mikloš.

Napriek tomu, že v tejto oblasti sa ministri s rozhodnutím neponáhľajú, dohodli sa aspoň na prísnejších záťažových testoch bankového sektora, keďže vlaňajšia previerka nedokázala odhaliť problémy írskych bánk. Nové testy sa zmerajú na likviditu bánk a podrobnejšie preskúmajú ich odolnosť voči prípadným finančným šokom. Kritériá testov vypracujú do marca, previerky prebehnú v máji a ich výsledky budú známe v treťom štvrťroku 2011.

(EurActiv/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA