Ministri financií diskutovali o ekonomických stimuloch

Na stretnutí Rady Ecofin ministri financií diskutovali o opatreniach, ako zvrátiť zlé ekonomické prognózy na rok 2009. Stredobodom pozornosti bola implementácia záchranných plánov jednotlivých členských krajín.

Ministri financií, ktorí sa v utorok (20. januára) stretli na Rade Econfin v Bruseli, pod vplyvom negatívneho vývoja európskej ekonomiky diskutovali  najmä o implementácii záchranných plánov jednotlivých členských krajín.

Nemecko odmieta model britského záchranného balíka

Komisii svoje balíky predložilo doteraz 18 krajín (dokopy v hodnote 190 miliárd eur). Najväčší ekonomický stimul v rokoch 2009 a 2010 plánuje Nemecko v hodnote 82 miliárd eur.

Ako píše nemecký spravodajský server Deutsche Welle najdiskutovanejším spomedzi všetkých plánov bol britský návrh ministra Alistaira Darlinga, ktorý zahŕňa masívnu schému opatrení na ochranu bánk proti tzv. toxickým aktívam. „Darling nás oboznámil so svojím balíkom, ktorý obsahuje veľa zaujímavých nápadov,“ komentoval český minister Miroslav Kalousek, predsedajúci Rade.

Zdôraznil však, že v koordinovanom postupe nemusia všetky krajiny postupovať rovnako a tiež podotkol, že britský postup potrebuje dlhší čas na to, aby priniesol želaný pozitívny výsledok. Darlingov plán podporil aj komisár Joaquín Almunia a vyhlásil treba o ňom ďalej diskutovať. Opačný názor má podľa DW nemecký minister Peer Steinbrueck, ktorý odmietol možnosť, že by britský model mal byť vzorom pre Európu.

Vrchol krízy ešte len príde

Ekonomická prognóza, ktorú Komisia zverejnila v pondelok, predpokladá 1,8-percentné spomalenie rastu HDP. Obrat vo vývoji očakávajú v roku 2010. Ministri však zdôraznili, že „hlavná príčina krízy – krach na finančných trhoch – ešte ani z ďaleka nie je vyriešená a negatívny vývoj ešte stále nedosiahol svoj vrchol“. Aj podľa Almuniu „je súčasná situácia lepšia ako pred tromi mesiacmi, ale finančný tok stále nefunguje tak, ako by mal“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA