Ministri financií podporili stimulačný plán

Ministri financií na stretnutí Ecofin-u 2. decembra podporili navrhovaný 200-miliardový stimulačný balík. Rovnako sa dohodli aj na navýšení kapitálu Európskej investičnej banky o 67 miliárd eur.

„Ministri akceptujú európsku stratégiu vo forme spoločného balíka, ktorá každému členskému štátu umožní podniknúť potrebné kroky, podľa vlastnej finančnej a makroekonomickej situácie,“ píše sa v stanovisku francúzskeho predsedníctva.

Jedným zo záverov stretnutia Ecofin-u je navýšenie investičného kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) o 65 miliárd na 230 miliárd eur, na podporu automobilového sektora napríklad pri výrobe a vývoji „čistejších“ technológií.

Avšak všetky vyjadrenia k 200 miliardovému balíku vymazali z pôvodného návrhu Komisie, ktorý tiež obsahoval „inteligentné investície“ do „zelených“ aktivít.

Ministri nepodporili návrh na zníženie daní pre lokálne služby náročné na ľudskú prácu (kaderníctva, reštaurácie). „Zhodli sme sa, že nesúhlasíme,“ povedala francúzska ministerka financií Christine Lagardová, ktorá predsedala stretnutiu.

Ako píše agentúra Bloomberg ministri sa vyjadrili aj k percentuálnemu podielu, ktorým sa členské štáty budú podieľať na záchrannom balíku. „Zhodli sme sa, že 1,5 % HDP je potrebná miera dôležitá pre tento ozdravovací plán,“  povedala Lagardová.

Avšak túto mieru nepodporili všetci. „Nemecko sa bude podieľať 21 miliardami eur prostredníctvom dvoch balíkov – táto suma tvorí 1,25 % nášho HDP,“ vyhlásil nemecký minister financií Peer Steinbrueck na pondelkovom stretnutí euroskupiny. „Toto asi nezaregistrovali mnohí, ktorí nás pozorujú,“ povedal podľa agentúry Reuters.

Podobne ministri odmietli nasledovať opatrenia, ktoré zaviedla Veľká Británia, vo forme zníženia DPH na minimálnu hodnotu povolenú v EÚ – 15 %. „Nie sme povinní kopírovať, to, čo robia ostatné krajiny,“ povedal Steinbrueck. „Musíme spolupracovať, avšak spôsob prejavovania v praxi môže vyzerať rôzne.“ Nemecký postoj podporil aj predseda euroskupiny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý povedal: „15 členov eurozóny deklaruje, že nechcú urobiť žiadnu zmenu štandardnej miery DPH.” O konečnom osude balíka sa rozhodne na summite EÚ 11. a 12. decembra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA