Ministri prerokujú zlúčenie eurovalov

Úverová kapacita trvalého eurovalu (ESM) by po zlúčením s dočasným fondom EFSF mohla byť okolo 700 miliárd a nie zamýšľaných 500 miliárd eur. Ministri financií túto otázku prerokujú koncom marca v Kodani.

Ministri financií sa koncom marca (30. – 31. marca) stretnú v Kodani, aby definitívne rozhodli o tom, či zlúčia dočasný a trvalý euroval. Úverová kapacita Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý by mal byť funkčný od leta by mohla dosiahnuť 700 miliárd eur.

Oba záchranné fondy by podľa súčasných pravidiel mali koexistovať do polovice roka 2013. Trhy a medzinárodní partneri mimo eurozóny však na členské krajiny dlhodobo vytvárajú tlak, aby trvalý mechanizmus posilnili, tak aby dokázal zasiahnuť v prípade hroziaceho bankrotu veľkých ekonomík ako je Taliansko či Španielsko.

Zvyšovanie zdrojov však odmieta Nemecko, ktoré má najväčší podiel v záchranných fondoch. Berlín sa obáva, že navýšením eurovalu by sa uvoľnil tlak na ekonomiky, aby intenzívnejšie pokračovali v konsolidačnom úsilí.

Posilniť svoju schopnosť požičiavať chce aj Medzinárodný menový fond a plánuje získať približne 446 miliárd eur. S podporou MMF však váhajú Spojené štáty či Kanada. Konečné rozhodnutie nepovedala ani Čína či Japonsko, ktoré by mohli prispieť 74 miliárd eur, respektíve 37 miliárd eur. Všetky krajiny však najprv chcú vidieť konať eurozónu.

Krajiny s eurom sa doteraz zaviazali, že z dočasného eurovalu Grécku, Írsku a Portugalsku požičajú 192 miliárd eur.

„Jednou z možností je, že EFSF by mal záväzky 192 miliárd eur a ESM by začal s čerstvými 500 miliardami. Kombinovaním úverovej kapacity by sme mohli z 500 miliárd dosiahnuť asi 692 miliárd, čiže zhruba 700 miliárd eur. Ide o jednu z možností, o ktorej sa bude rokovať a je zrejme najmenej ambiciózna a preto politicky prechodná,“ uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný predstaviteľ eurozóny.

O preskúmaní možnosti posilnenia trvalého eurovalu sa začalo oficiálne hovoriť na decembrovom summite. Pre prijatie rozhodnutia stanovili marcový termín. Na summite začiatkom marca sa však lídri touto otázkou nezaoberali. Dohodli sa však na rýchlejšom naplnení jeho kapitálovej základne. 

(EurActiv/Reuters) 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA