Minisummit bude hľadať spoločnú cestu z krízy

V sobotu sa v Paríži stretnú lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Talianska, aby hľadali spoločnú európsku odpoveď na finančnú krízu. Nápad vytvoriť fond, ktorý „vykúpi“ európske banky z problémov podobne, ako v USA, vyvolal rozruch.

Okrem obmedzenej spolupráce pri záchrane niekoľkých nadnárodných bánk postupujú európske krajiny v kríze zatiaľ väčšinou „na vlastnú päsť“. Minisummit štyroch veľkých ekonomík EÚ sa bude snažiť nájsť spoločnú platformu.

Grécko napríklad včera ohlásilo, že bude garantovať všetky vklady vo svojich bankách. Minister financií George Alogoskoufis sa snažil rozptýliť obavy obyvateľov a sľúbil, že peniaze budú „absolútne kryté“ štátom.

Podobne sa zachovalo Írsko. Začiatkom týždňa ponúkla írska vláda finančnému sektoru štátne garancie. Celá operácia môže mať hodnotu až 440 miliárd eur – dvojnásobok HDP krajiny. Plán, schválený vo štvrtok (2. október) parlamentom, bol vzpruhou pre írsky finančný trh, pretože prilákal mnohých investorov hľadajúcich bezpečie. No Asociácia britských bankárov (BBA) a komisárka Neelie Kroes ho kritizujú ako neférovú konkurenciu. V britskej tlači sa objavili obavy, že poškodí krívajúci britský finančný sektor.

Tieto konflikty má pomôcť riešiť sobotný minisummit. Ozývajú sa však hlasy spochybňujúce, že prinesie riešenie: „Keďže Íri nie sú pozvaní, možno pochybovať, že summit prinesie v tejto veci čokoľvek podstatné, akurát lídri EÚ budú mať príležitosť ukázať, že sa o vec zaujímajú“, píše sa na známom blogu venovanom finančným a ekonomickým veciam Eurointelligence.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pred časom odmietol návrh jeho ministerky financií Christine Lagarde na vytvorenie fondu 300 miliárd eur, ktorý by zachraňoval európske banky s problémami. „Francúzsko nikdy na takomto pláne nepracovalo, ani ho nenavrhlo“, povedal pre televíziu Canal Plus jeden z najbližších prezidentových poradcov Henir Guaino. „Bolo by veľmi zložité vytvoriť takýto fond dostatočne rýchlo, a veľmi zložité riadiť ho na európskej úrovni.“

Európska centrálna banka vo štvrtok (2. október) urobila krok k zníženiu úrokovej miery. Prezident Jean-Claude Trichet oznámil, že riziko inflácie kleslo kvôli „veľmi nešťastným“ následkom finančných problémov na ekonomiku.

„ECB sa včera priblížila k zníženiu úrokovej miery viac, ako naznačuje vyhlásenie Jean-Claude Tricheta“, píše Eurointelligence. „Zníženie úrokovej miery príde rýchlejšie, než to trh očakáva, a bude prudšie.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA