MMF: Rast svetovej ekonomiky v roku 2009 takmer zastane

Rast svetovej ekonomiky sa v roku 2009 sa podľa Medzinárodného menového fondu bude pohybovať tesne nad nulou. Ukazovatele sa dostanú na najnižšiu úroveň od druhej svetovej vojny.

Pod vplyvom neustále sa prehlbujúcej hospodárskej krízy, musel aj Medzinárodný menový fond opätovne prehodnotiť svoje prognózy. Podľa jeho najnovších výsledkov rast svetovej ekonomiky takmer zastane a bude sa pohybovať okolo 0,5 %, čo je o 1,75 bodov menej ako odhadovali v novembri. MMF, ktorý zastrešuje 185 štátov varuje, že svet čaká hlboká recesia.

Najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete ostane Čína, ktorej rast sa v porovnaní s rokom 2008 spomalí o 2,3 % na 6,7 %. USA, epicentrum krízy zažijú 1,6-percentnú kontrakciu, čo je o 0,9 % viac ako podľa novembrových vyhliadok. Svetové banky na toxických amerických aktívach stratili viac ako 2 bilióny amerických dolárov (1,67 bilióna eur).

Prognóza pre vývoj ekonomiky pre eurozónu ešte v novembri hovorila o 0,5-percentnej kontrakcii. Situácia bude však ešte zložitejšia s 2,0-percentnou kontrakciou rastu. Ťahúň európskej ekonomiky Nemecko klesne na úroveň -2,5 %. Generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn v interview pre týždenník Die Zeit vyzval Európsku centrálnu banku, aby opäť znížila kľúčové úrokové sadzby.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA