Moskva ukľudňuje

Obmedzenie dodávok ruského zemného plynu na Ukrajinu vyvolalo obavy aj v EÚ. Ruský plynový monopol Gazprom ukľudňuje situáciu zvýšením dodávok do Únie.


Krátka správa

Koreňom problému je rozhodnutie Ruska výrazne zvýšiť zvýhodnenú cenu zemného plynu, ktorá bola doteraz účtovaná Ukrajine. Ukrajina s trojnásobným zvýšením cien nesúhlasila a tak ruský monopol Gazprom 2. januára obmedzil dodávky.

Bezprostredne na to poklesol aj tlak plynu v potrubiach v strednej a východnej Európe. Rusko obvinilo Ukrajinu z krádeže časti plynu, ktorý mal cez jej územie iba prechádzať ďalej na západ, v EÚ sa objavili obavy z bezpečnosti dodávok. V Poľsku a Maďarsku poklesli podľa správ dodávky až o 40%, pokles bol zaznamenaný aj v iných stredoeurópskych krajinách, vrátene Slovenska, ale aj v Rakúsku, Francúzsku a Nemecku.

Gazprom však slovami zástupcu riaditeľa prisľúbil, že do dnešného večera budú dodávky do EÚ „plne obnovené“. To však krízu nerieši – nakoľko je Ukrajina podstatnou transportnou krajinou na ceste ruského plynu do Únie, riešenie bude v konečnom dôsledku zásadne ovplyvnené výsledkami rokovaní medzi Moskvou a Kyjevom. Tie sa predbežne skončili v posledných dňoch 2005 bez dosiahnutia dohody. EÚ teraz obe strany tlačí k ich obnoveniu.

Ukrajina popiera že by kradla časť plynu určeného pre EÚ a nedostatok vysvetľuje celkovým poklesom tlaku v potrubiach po tom, ako ju Gazprom odrezal od dodávok. Tvrdí tiež, že zvýšenie zvýhodnených cien je zo strany Moskvy politicky motivované a jeho cieľom je oslabiť vládu Viktora Juščenka pred marcovými parlamentnými voľbami.

Gazprom je pre EÚ zdrojom asi štvrtiny spotrebovávaného zemného plynu. Asi tri štvrtiny z neho sú transportované cez Ukrajinu. Prípadná dlhšia kríza tak môže vážne ohroziť aj Úniu. Na zajtra zvolala Komisia do Bruselu stretnutie expertov členských krajín, ktorého cieľom je prediskutovať možné dopady situácie na trh.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA