Nadhodnotené euro a útok na ECB

Šéf MMF vyzval Európsku centrálnu banku, aby prehodnotila silný kurz eura. Je presvedčený, že nezodpovedá reálnej ekonomickej situácii. Zároveň spochybnil “ultra silnú” pozíciu ECB.

Výzvy po intervencii ECB na oslabenie eura doteraz prichádzali najmä z Paríža. Aktuálne sa k nim pridal aj generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, ktorý kedysi pôsobil ako francúzsky minister financií. “Medzi menami sú veľké deformácie. Juan a jen sú podhodnotené, euro je nadhodnotené a dolár je niekde medzi nimi,” vyhlásil pre Le Monde.

Zdôraznil, že snaha o nápravu musí byť kolektívna a niektoré krajiny to začínajú chápať: “Nabádame krajiny, aby napravili tieto nerovnováhy. S potešením vidíme, že čínske autority postupne akceptujú výmenný kurz, ktorý je realistickejší v ich vlastnom záujme.”Zároveň dodal, že “jedna mena nemôže zabezpečiť návrat k rovnováhe.”

Európska banka dlhodobo odmieta takéto požiadavky a odporúča členským štátom, ako Francúzsko, aby sa radšej sústredili na štrukturálne reformy a znižovanie štátneho deficitu. Dominique Strauss-Kahn síce ocenil snahu ECB udržiavať nízku úroveň inflácie v eurozóne, čo je jej prvoradý cieľ, ale dodal, že jej pozícia je “ultra silná” a potrebovala by politickú protiváhu: “Neexistuje žiadna politická protiváha v podobe skutočného ministra financií EÚ, ktorý by obhajoval ekonomický rast.”

ECB je nezávislá inštitúcia, ktorej určitou protiváhou je Eurogroup, teda skupina ministrov financií eurozóny. Predsedá jej jeden z profesionálne najstarších európskych politikov, luxemburský premiér a minister financií zároveň, Jean-Claude Juncker. Rada sa stretáva raz mesačne a vypracováva spoločné postoje k aktuálnym politikám. Schválená Lisabonská zmluva jej pozíciu posilňuje. Mnohí členovia eurozóny na čele s Junckerom však neschvaľujú francúzske volania po silnejšom slove členských štátov v oblasti monetárnej politiky a podporujú silné a nezávislé postavenie ECB.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA