Nárast produkcie skleníkových plynov sa v USA zrejme nezastaví

Administratíva prezidenta G. W. Busha očakáva, že miera rastu produkcie CO2 a iných skleníkových plynov zostane do roku 2020 približne na takej istej úrovni, ako doteraz. Environmentálna politika EÚ má úplne opačný smer.

Krátka správa

Ako uvádza americký denník The New York Times, očakávania sú v súlade s vyhláseniami súčasného amerického prezidenta G. W. Busha. Ten v roku 2002 deklaroval takú politiku, aby miera ročného rastu produkcie skleníkových plynov neprevyšovala mieru ročného hospodárskeho rastu USA. Zároveň v tom istom roku pripustil možnosť jednostranného záväzného rozhodnutia obmedziť produkciu CO2. Táto snaha mala byť v roku 2006 opäť hodnotená vzhľadom na aktuálne poznatky vedy. Realita je však taká, že súčasná americká politika spôsobí v USA nárast produkcie skleníkových plynov v období 2002-2012 o 11,6%.

K téme globálneho otepľovania zaujali stanovisko viacerí americkí senátori. V hornej komore Kongresu sú v súčasnosti predložené dva návrhy a o ďalšom sa diskutuje. Návrh senátora Binganama, ktorý je momentálne vo fáze diskusií, predpokladá akési zmrazenie rastu produkcie CO2 do roku 2020. Dva od seba nezávislé návrhy senátorov Sandersa a McCaina dokonca v tom istom horizonte počítajú s redukciou produkcie skleníkových plynov.

Na rozdiel od USA sú kroky EÚ oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu. 27 členských krajín sa nedávno zaviazalo k zníženiu emisií o 20% (EurActiv 21. február 2007).

Okrem znižovania produkcie CO2 sa v EÚ postupne začína uplatňovať aj systém obchodovania s emisiami. Očakáva sa, že 5. marca 2007 sa britský minister životného prostredia David Miliband vysloví za začlenenie cestnej a železničnej dopravy do tohto systému. Británia tak volá po akejsi „post-ropnej“ ére. Miliband a jeho krajina tak odpovedajú na hrozbu globálneho otepľovania vývojom a uvádzaním nových technológií do praxe, predovšetkým technológie zachytávania CO2.

Veľká Británia si stanovila za cieľ znížiť mieru produkcie skleníkových plynov až o 30% do roku 2020. Ako však uvádza University College London’s Environmental Instiute, tento ambiciózny cieľ sa zrejme Británii nepodarí splniť ani v časovom horizonte do roku 2050.

Slovenská vláda sa taktiež pripojila k iniciatíve EÚ znížiť produkciu CO2 o 20% do roku 2020. V súčasnosti je však krajina v spore s Komisiou na Európskom súdnom dvore. Slovensko žaluje Komisiu za zníženie národných limitov produkcie skleníkových plynov pre obdobie 2008-2012.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA