Nárast produkcie skleníkových plynov sa v USA zrejme nezastaví

Administratíva prezidenta G. W. Busha očakáva, že miera rastu produkcie CO2 a iných skleníkových plynov zostane do roku 2020 približne na takej istej úrovni, ako doteraz. Environmentálna politika EÚ má úplne opačný smer.

horiaci plyn, Flickr: dynamosquito (CC)
Zdroj: www.creativecommons.org

Krátka správa

Ako uvádza americký denník The New York Times, očakávania sú v súlade s vyhláseniami súčasného amerického prezidenta G. W. Busha. Ten v roku 2002 deklaroval takú politiku, aby miera ročného rastu produkcie skleníkových plynov neprevyšovala mieru ročného hospodárskeho rastu USA. Zároveň v tom istom roku pripustil možnosť jednostranného záväzného rozhodnutia obmedziť produkciu CO2. Táto snaha mala byť v roku 2006 opäť hodnotená vzhľadom na aktuálne poznatky vedy. Realita je však taká, že súčasná americká politika spôsobí v USA nárast produkcie skleníkových plynov v období 2002-2012 o 11,6%.

K téme globálneho otepľovania zaujali stanovisko viacerí americkí senátori. V hornej komore Kongresu sú v súčasnosti predložené dva návrhy a o ďalšom sa diskutuje. Návrh senátora Binganama, ktorý je momentálne vo fáze diskusií, predpokladá akési zmrazenie rastu produkcie CO2 do roku 2020. Dva od seba nezávislé návrhy senátorov Sandersa a McCaina dokonca v tom istom horizonte počítajú s redukciou produkcie skleníkových plynov.

Na rozdiel od USA sú kroky EÚ oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu. 27 členských krajín sa nedávno zaviazalo k zníženiu emisií o 20% (EurActiv 21. február 2007).

Okrem znižovania produkcie CO2 sa v EÚ postupne začína uplatňovať aj systém obchodovania s emisiami. Očakáva sa, že 5. marca 2007 sa britský minister životného prostredia David Miliband vysloví za začlenenie cestnej a železničnej dopravy do tohto systému. Británia tak volá po akejsi „post-ropnej“ ére. Miliband a jeho krajina tak odpovedajú na hrozbu globálneho otepľovania vývojom a uvádzaním nových technológií do praxe, predovšetkým technológie zachytávania CO2.

Veľká Británia si stanovila za cieľ znížiť mieru produkcie skleníkových plynov až o 30% do roku 2020. Ako však uvádza University College London’s Environmental Instiute, tento ambiciózny cieľ sa zrejme Británii nepodarí splniť ani v časovom horizonte do roku 2050.

Slovenská vláda sa taktiež pripojila k iniciatíve EÚ znížiť produkciu CO2 o 20% do roku 2020. V súčasnosti je však krajina v spore s Komisiou na Európskom súdnom dvore. Slovensko žaluje Komisiu za zníženie národných limitov produkcie skleníkových plynov pre obdobie 2008-2012.

REKLAMA

REKLAMA