Nemci už pri riešení gréckej krízy nevidia žiadne tabu

Nemecká vládna koalícia skúma dôsledky gréckeho bankrotu, vylúčenia krajiny z eurozóny a znovuzavedenia drachmy. Podľa najvyšších predstaviteľov už neexistuje žiadne tabu.

„Na stabilizáciu eura už nemôže byť žiadne tabu,“ zdôraznil Philipp Rösler, nemecký vicekancelár, minister hospodárstva a zároveň líder liberálnej koaličnej strany Slobodných demokratov (FDP). „To v prípade potreby zahŕňa aj riadený bankrot Grécka, ak budú k dispozícii potrebné nástroje,“ uviedol pre denník Die Welt. Liberáli zároveň otvorene pripustili, že strana nevylučuje, že bude podporovať odchod Grécka z eurozóny.

Podobne sa vyjadrujú aj Merkelovej kresťanskí demokrati z CDU. „Pozeráme sa na záležitosť tak, že nemožno vylúčiť reštrukturalizáciu gréckeho dlhu,“ povedal pre Reuters odborník na rozpočet Norbert Barthle z CDU.

Nemecko dlhodobo vyvíja tlak na Grécko, aby splnilo podmienky, ktoré mu stanovilo medzinárodné spoločenstvo, ak chce získať ďalšiu tranžu pomoci. Politickí predstavitelia z Berlína v uplynulých dňoch však svoj tón ešte viac vyostrili.

Magazín Der Spiegel dokonca informoval, že nemecké ministerstvo financií pracuje nielen na riadenom bankrote Grécka, ale nevylučuje ani možnosť, že Atény budú musieť znovu zaviesť drachmu.

Starkova rezignácia

Trhy cez víkend negatívne reagovali na správu, že vedenie Európskej centrálnej banky sa rozhodol opustiť Nemec Jürgen Stark. Za príčinu svojej piatkovej rezignácie označil osobné dôvody. Stark bol jedným z predstaviteľov ECB, ktorí nesúhlasili s nákupom dlhopisov rizikových krajín.

„Ide o znak obrovských problémov v rámci centrálnej banky. Nemci majú jasný problém so smerovaním ECB,“ zhodnotil vývoj Manfred Neumann, profesor ekonómie na univerzite v Bonne.

ECB v Nemecku čelí tvrdej kritike za intervenciu na sekundárnych trhoch. Mnohí to považujú za posun banky do fiškálnej sféry a pritom jej hlavnou úlohou je riešiť infláciu. Starka vo Výkonnej rade ECB zrejme nahradí Jörg Asmussen, súčasný námestník nemeckého spolkového ministra financií.

Hlasovanie o eurovale

Podobne ako na Slovensku, aj v nemeckej vládnej koalícii zároveň panuje nejednota v otázke posilnenia právomocí eurovalu. Hlasovanie v parlamente by malo prebehnúť 29. septembra.

Angela Merkelová je v nepríjemnej situácii, pretože tiež nevie zaručiť dostatok hlasov v radoch koalície, dokonca ani svojej vlastnej strany CDU, čo výrazne podkopáva jej autoritu a skloňuje sa aj možnosť predčasných volieb. Kým kancelárka vylúčila, že by Grécko eurozónu opustilo, niektorí kresťanskí demokrati sú naopak za.

Koaličná Kresťanskosociálna únia (CDU) tiež navrhuje, aby nadmerne zadlžené krajiny bolo možné z eurozóny vylúčiť. Kým Merkelová  presadzuje možnosti užšej hospodárskej integrácie, Nemci sú čoraz skeptickejší. Podľa prieskumov je 76 % opýtaných proti poskytnutiu ďalšej pomoci Grécku.

Sociálny demokrat Peer Steinbrück, ktorý by mal byť hlavným rivalom Merkelovej vo voľbách v roku 2013 tvrdí, že EÚ potrebuje nové štruktúry, aby sa dokázala vyrovnať s novou realitou. Otvorene podporuje vydávanie spoločných eurobondov, kým kancelárka je proti.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA