Nemecká DPH a “zdravie” eurozóny

Očakávaný dopad zvýšenia DPH v Nemecku sa v januári neprejavil v podobe zvýšenej inflácie. Európska centrálna banka však nabáda k opatrnosti a nezamýšľa znížiť úrokové sadzby.

Krátka správa:

Začiatkom januára 2007 zvýšila vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sadzbu DPH zo 16% na 19%. Šlo o najvyšší nárast DPH od konca druhej svetovej vojny. Opatrenie bolo zdôvodňované potrebou vyplniť medzery v rozpočtových príjmoch, ktoré čiastočne vznikli aj znížením odvodovej povinnosti zamestnávateľov a zamestnancov, čo boli opatrenia s cieľom podporiť rast zamestnanosti.

Ekonómovia predpovedali, že zvýšenie DPH povedie k zvýšeniu inflácie o zhruba 1,4%. Podľa údajov zo šiestich nemeckých spolkových krajín však inflácia v januári dosiahla úroveň 1,8% (oproti 1,4% v decembri 2006), čo znamená úroveň 1,9% v eurozóne.

Ide o číslo, ktoré zodpovedá deklarovanému inflačnému cieľu Európskej centrálnej banky, ktorá chce infláciu držať „pod, ale blízko 2%“.

Na nižšej než očakávanej inflácii sa podpísali aj nižšie svetové ceny ropy. Podľa ekonóma Bank of America Holgera Schmiedinga pocítia spotrebitelia plný dopad zvýšenia DPH až vo februári a marci, avšak celkový dopad môže byť vzhľadom na nemecké ekonomické zotavenie skromný.

O zotavovaní eurozóny svedčia aj údaje o spotrebe domácností z Francúzska. Tá bola v decembri 2006 najvyššia od roku 2000. V decembri zároveň klesla miera nezamestnanosti v eurozóne na 7,5%, čo je najmenej od roku 1993.

Európska centrálna banka si však myslí, že EÚ sa nachádza vo fáze hospodárského cyklu so silnými inflačnými tlakmi a zamýšľa v marci zvýšiť úrokové sadzby o 0,25% na 3,75%. Ekonómovia predpovedajú, že k ďalšiemu nárastu dôjde následne v júni 2007.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA