Nemecko a Francúzsko – rast pomalší, ale stabilný

Rast nemeckej a francúzskej ekonomiky sa spomalil, no stále je dosť robustný. Dopady americkej krízy na finančnom trhu sa zatiaľ nezdajú dramatické.

Krátka správa

Viacero nových výskumov ukazuje, že hoci globálne ekonomické problémy, vyvolané krízou na americkom finančnom trhu, spomalili hospodársky rast Nemecka a Francúzska, dopady nie sú zatiaľ tak zlé.

Podnikateľská dôvera v oboch ekonomikách tento mesiac mierne poklesla v dôsledku vyšších cien ropy a úrokových sadzieb. Podľa inštitútu Ifo poklesla v Nemecku tento mesiac podnikateľská klíma zo 104,2 ba 103,6 bodu, čo je najmenej od februára 2006, no v historickom porovnaní stále dosť veľa. Podľa prezidenta Ifo Hans-Werner Sinna nie je pokles v protiklade s „pokračovaním rastu, hoci s nižšou dynamikou“. Nemecká vláda vo štvrtok oznámila, že zvyšuje predpokladaný rast na tento rok z 2,3 na 2,4%, no n budúci rok ho znižuje z 2,4 ma 2,0%.

Podobné výsledky hlási aj štatistický úrad Insee pre Francúzsko – pokles podnikateľskej dôvery zo 109 na 108. Maximum dosiahla v apríli tohto roku (112), podľa analytikov je však ešte stále prekvapivo vysoká.

Zatiaľ sa teda ukazuje, že dopady finančnej krízy v USA nie sú na EÚ tak tragické, ako sa očakávalo. Financial Times cituje analytika Gilles Moec z Bank of America, podľa ktorého boli odhady tvrdého dopadu krízy v Európe prehnané. Dôvodom je podľa neho aj to, že krajiny východnej Európy a rastúce ázijské trhy prispeli k nárastu európskeho exportu od roku 1999 dva krát viac, než USA a sila týchto regiónov ochránila eurozónu pred „skutočne nepekným pádom“.

Mnohé európske podniky však v súčasnosti trápi rekordne silné euro, ktoré spolu s rastom cien energií a úverov robí európsky export menej konkurencieschopným. Nemeckí výrobcovia tento tlak zatiaľ znášajú lepšie, ako francúzski – ich vývoz sa menej oslabil – Francúzsku ekonomiku ale drží rast domáceho dopytu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA