Nemecko a Rusko – partnerstvo pokračuje?

Nemecká kancelárka Angela Merkel počas včerajšej návštevy v Moskve potvrdila rozhodnutie vybudovať severný podmorský plynovod ako „investíciu do energetickej bezpečnosti Európy“.

 

Krátka správa

Počas prvej oficiálnej návštevy v Moskve nemecká kancelárka Angela Merkel potvrdila, že NemeckoRusko spustia do roku 2010 plynovod spájajúci dnom Baltského mora St Petersburg a Greifswald.

Stavbu plynovodu dohodol ešte bývalý kancelár Schröder. Pobaltské krajiny a Poľsko protestovali, nakoľko projekt zníži strategickú dôležitosť súčasných plynovodov idúcich cez ich územie. Kancelárka Merkel, u ktorej mnohí analytici predpokladali, že trochu ochladí srdečné nemecko-ruské vzťahy, však zdôraznila, že projekt plynovodu nie je namierený proti nikomu, je „investíciou do energetickej bezpečnosti Európy“.

Európska únia dováža z Ruska asi 25% svojej spotreby zemného plynu, Nemecko asi 30%. Závislosť na dodávkach sa ukázala počas nedávneho (a stále definitívne neuzavretého) ukrajinsko-poľského sporu o cenu zemného plynu.

Počas návštevy sa kancelárka dotkla aj citlivej otázky ľudských práv a Čečenska. Žiadala, aby mohla EÚ do oblasti zaslať rozvojovú pomoc, ako však priznala, „situácia v Čečensku a na severnom Kaukaze nie sú oblasťami, v ktorých by sme boli schopní bezprostredne nájsť spoločnú reč“.

Klíma v rusko-nemeckých vzťahoch sa však nepochybne zmenila. Na rozdiel od Schrödera, ktorý označoval Putina za demokrata, A. Merkel počas moskovskej návštevy pozvala na nemeckú ambasádu zástupcov ruských ľudskoprávnych organizácií, niektorých opozičných poslancov, i zástupcov cirkví. Na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom vyjadrila skepsui nie len pokiaľ ide o vojnu v Čečensku, ale aj o nový ruský zákon, ktorý má limitovať prácu medzinárodnych mimovládnych organizácií.

Nie všetci si však myslia, že s A. Merkel prišla zásadná zmena vzťahov s Moskvou. Claus Segbers, profesor Východoeurópskych štúdií na Slobodnej univerzite v Berlíne pre britský Guardian povedal, že nemecké vzťahy s Ruskom sú v podstate rovnaké: “Rozdiel je v štýle. Schröder bol kritický, no len súkromne. Merkel je kritická na verejnosti.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA