Nemecko ozdravuje rozpočet

Komisia privítala údaje o nemeckom rozpočte za rok 2005 ako „omnoho lepšie, než sa očakávalo“. Berlín sľubuje, že v roku 2007 sa už dostane pod hranicu 3% HDP.

 

Krátka správa

Nemecká ekonomika „vstupuje do fázy konsolidácie“, povedal minister financií Peer Steinbrück na margo prijatia rozpočtu na rok 2006 predloženého kabinetom kancelárky Angely Merkel. Rozpočet bude maž výšku 262 miliárd eur a Berlín sa rozhodol, že je najvyšší čas na znižovanie deficitu.

Na základe dohody medzi Berlínom a Bruselom by mala Komisia teraz dať Nemecku jeden rok naviac pre upratanie rozpočtu. V roku 2006 sa totiž ešte stále počíta s 3,3% deficitom prekračujúcim povolenú hranicu.

Je to už piaty rok po sebe, čo Nemecko porušuje Pakt stability a rastu, ktorý limituje rozpočtový deficit na maximálne 3%. V roku 2005 bol na úrovni 3,3%, čo je o 0,2% menej, než sa očakávalo.

Steinbrück vyhlásil, že v roku 2007 môže byť schopné udržať deficit pod 3%. Rozpočet na 2007, založený na predpoklade 2,5% deficitu, by mal byť kabinetom schválený v júli. Ak by krajina naďalej porušovala Pakt, teoreticky by jej hrozili sankcie Komisie, ktorá bude posudzovať stav nemeckých verejných financií budúci týždeň.

Komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia v reakcii na Steinbrückove slová povedal, že „konečný údaj (za rok 2005) je omnoho lepší, než sme očakávali… dokonca aj pred niekoľkými týždňami“.

Nemecký kabinet tiež schválil plány na zvýšenie dane z pridanej hodnoty o 3% na 19%. Snaží sa tým zvýšiť príjmy do rozpočtu. Opatrenie, ktoré by malo priniesť 20 miliárd eur, by malo byť zavedené v januári 2007. Časť z tejto sumy bude určená na vyváženie 2% zníženia daní platených zamestnávateľmi a zamestnancami.

Berlín chce okrem toho znížiť čistý dlh z 38,3 miliardy eur v 2006 na 22 miliárd v 2007 a 20 miliárd v 2009.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA