Nemecko príliš slabé na reštart ekonomiky únie

Nádeje, že Nemecko môže pomôcť Európe prekonať recesiu sa ukazujú ako márne. Tradičná ekonomická mocnosť totiž vykazuje prepad rastu, rastúcu nezamestnanosť a firmy nemajú takmer žiadne objednávky.

Šesťpercentný pokles priemyselných objednávok, 10,6-percentný prepad exportu v kombinácii s negatívnym rastom sú súčasné hodnoty ekonomických ukazovateľov Nemecka, ktoré zverejnili včera (8. januára 2009). Značný pokles prekvapil mnohých ekonómov, ktorí predpokladali, že množstvo objednávok sa zmenší len o 1,6 %. Namiesto toho ich zaznamenali o 27,2 % menej v porovnaní s výsledkami v roku 2007.

Rovnako znepokojujúcim je pre ekonómov aj pokles exportu najväčšieho svetového vývozcu. Pád o 10,6 % je podľa údajov národného štatistického úradu najväčším od zjednotenia Nemecka na začiatku 90-ych rokov. A to len pred niekoľkými dňami experti predpokladali len klesajúci vývoj, nie rapídny pád.

Nemecko je od minulej jesene v recesii. Podľa posledných výsledkov ekonomický rast zaznamenal aj poslednom štvrťroku 2008 negatívny vývoj, pretože klesol o 2 %. Financial Times Deutschland už v novembri 2008 informoval o 10-percentnom znížení exportu v porovnaní s októbrom. Kríza udrela aj na nemecký pracovný trh. V decembri podľa štatistiky prišlo o prácu 100,000 ľudí.

Vládnuca koalícia v súčasnosti pracuje na druhom stimulačnom pláne vo výške medzi €40 až €50 miliárd, ktorý zverejnia budúci týždeň. Vďaka nemu by mohli zachrániť 1,1 milióna pracovných pozícií, ak sa im podarí obnoviť dopyt v piatich kľúčových sektoroch: vede, maloobchode, zásobovaní, verejnom zdravotníctve a automobilovom a konštrukčnom sektore.

Vláda zároveň pripravuje €100-miliardový fond, ktorý bude veľkým nemeckým spoločnostiam poskytovať likviditu v prípade, že sa dostanú do finančných problémov. Ľavicoví politici tento postup kritizovali z obavy, že peniaze pôjdu do nesprávnych firiem.

Nemecká kancelárka sa dnes (9. januára 2009) stretne s predstaviteľmi malých podnikov, aby s nimi diskutovala o ich finančných potrebách a tiež ochranných opatreniach, ktoré sektor potrebuje prijať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA