Nemecko pripravuje daňovú reformu

Nemecký minister financií Peer Steinbrück naznačil, že pripravuje zníženie podnikovej dane. Diskutuje sa tiež o efektivite nemeckého federalizmu, ktorá dáva spolkovým krajinám možnosť upravovať výšku daní.

Krátka správa

Nemecký minister financií na bankovej konferencii v Berlíne prisľúbil firmám v krajine, že im vytvorí daňový systém, ktorý zlepší ich globálnu konkurencieschopnosť. Reforma, ktorú nemeckí podnikatelia dlhodobo požadujú, je súčasťou dohody „veľkej koalície medzi kresťanskými demokratmi kancelárky Angely Merkel a sociálnymi demokratmi.

V súčasnosti je nemecká podniková daň asi 39%, čo je v porovnaní s inými krajinami dosť vysoká hodnota. Vláda susedného Rakúska sa nedávno rozhodla znížiť firemnú daň z 34 na 25%, čo viedlo mnohé nemecké podniky k presťahovaniu sa do Rakúska. Začiatkom tohto mesiaca obvinili nemecký minister financií Rakúsko z „fiškálneho dumpingu“.

Detaily plánovanej nemeckej daňovej reformy nie sú známe. Hoci je nemecký daňový systém pod konkurenčným tlakom z okolitých krajín, prioritou vlády ostáva konsolidácia verejných financií, najmä zníženie rozpočtového deficitu. Každá reforma tak bude musieť prihliadať na udržanie dostatočnej úrovne príjmov.

Diskusia sa dotkla aj nemeckej federálnej štruktúry, v ktorej má každá spolková krajina široké právomoci pri určovaní výšky daní. Minister financií spochybnil výhodnosť “daňovej autonómie”. Hoci by podnikatelia zjednotenie daňovej politiky vo všeobecnosti privítali, väčšina pozorovateľov sa však zhoduje na tom, že kvôli odporu miestnych vlád ho nebude možné presadiť.

Nemecký minister financií pred zástupcami bánk tiež zdôraznil, že pri pripravovaných reformách potrebuje podporu a partnerstvo korporátnej sféry. Spoločným vysvetľovaním výhod globalizácie ľuďoch chce vláda v Berlíne predísť protestom, aké sa odohrali napríklad vo Francúzsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA