Nemecko rozširuje záchranný balík

Nemecká vláda pripravila na záchranu ekonomiky dvojročný €50-miliardový záchranný balík. Ide o najvyšší stimul v EÚ od začiatku finančnej krízy.

Nemecká vláda by dnes (12. januára 2009) mala prijať rozšírený záchranný plán. Najsilnejšia európska ekonomika použije €50-miliárd eur na boj proti recesii, v ktorej sa zmieta. Prvý balík vo výške €31 miliárd prijatý ešte v novembri kritici označili za nedostatočný a preto sa ho rozhodli rozšíriť. Fiškálny stimul, ktorý sa zameria najmä na projekty na rozvoj infraštruktúry a záchranu pracovných miest, je naplánovaný na dvojročné obdobie. Diskutuje sa aj o znížení dane z príjmu o tri body, finančnej podpore spotrebiteľom kupujúcim automobily a vyššej podpore pre firmy, ktoré fungujú na núdzový režim miesto toho, aby hromadne prepúšťali.

Súčasťou záchranných opatrení je aj €100-miliardový fond na poskytovanie finančnej likvidity firmám, ktoré sa dostanú v dôsledku krízy do ťažkostí. Ako píše denník Financial Times, Merkelovej kabinet zatiaľ odmietol špecifikovať na ktoré firmy sa fond zameriava, avšak najpravdepodobnejším kandidátom je automobilový sektor.

Podľa Merkelovej, spoločnosti, ktoré požiadajú o finančnú pomoc nebudú musieť spĺňať také drastické kritériá, ako to bolo v prípade 500-miliardového balíka na podporu finančného sektora. Z neho 400 miliárd vyčlenili ako záruky pre bankové pôžičky, 80 miliárd na rekapitalizáciu bánk a nákup rizikového imania a ďalších 20 miliárd na podporu garancií.

Kancelárka v rozhovore zdôraznila, že garancie vo všeobecnosti nebudú zahŕňať kapitálové injekcie, avšak na druhej strane ako poslednú možnosť nevylúčila preberanie akciových podielov v najsilnejších priemyselných podnikoch. Minulý týždeň vláda prebrala 25 % v potápajúcej sa druhej najväčšej banke v krajine – Commerzbank.

Ekonómovia vo všeobecnosti plán uvítali aj keď mnohí spochybnili zameranie sa na infraštruktúru, pretože by to mohlo spôsobiť, že bude trvať dlho, kým opatrenia prinesú žiadaný efekt. Podľa nich stimul recesiu nezamedzí, avšak môže zabrániť tomu, aby sa úplne vytrhla spod kontroly.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA