Nemecko smeruje k vyrovnanému rozpočtu, Francúzsko žiada viac času

Podľa plánov ministra financií Steinbrücka by malo Nemecko v roku 2011 dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Francúzsko zas žiada viac času, aby mohlo realizovať štrukturálne reformy.

Krátka správa

V stredu predloží nemecký minister financií Peer Steinbrück kabinetu Angely Merkel strednodobú fiškálnu stratégiu. Podľa nej má v budúcom roku dosiahnuť federálny deficit 12,9 mld eur, v roku 2011 už predpokladá vyrovnaný rozpočet.

Na zlepšení fiškálnej situácie sa podpísal najmä nečakane vysoký hospodársky rast, ktorý sa premietol do vyššieho príjmu z daní. Ešte minulý rok nemecké ministerstvo financií predpokladalo, že sa do roku 2011 deficit zníži len na 20,5 mld eur.

Naposledy malo Nemecko prebytkový rozpočet v roku 1969, pred ropnou krízou, ktorá spustila prvú povojnovú krízu nemeckej ekonomiky.

Francúzsko, na druhej strane, žiada na konsolidáciu svojho rozpočtu viac času. Predchádzajúca vláda plánovala dosiahnuť rovnovážny stav roku 2010, Sarkozy však vyhlásil, že jeho vláda dokáže vyvážiť rozpočet až na konci funkčného obdobia, teda v rok 2012.

V interview pre Financial Times Jean-Pierre Jouyet, minister pre európske záležitosti, povedal, že krajina potrebuje väčší manévrovací priestor na realizáciu reforiem, ktoré majú z dlhodobého hľadiska podstatne zvýšiť jej konkurencieschopnosť.

Francúzsko a Nemecko pred niekoľkými rokmi rozhnevali viacerých európskych partnerov, pretože sa im podarilo ujsť sankciám, ktoré mali platiť za dlhodobé porušovanie Paktu stability a rastu, stanovujúceho pravidlá pre verejné financie členov eurozóny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA