Nemecko, Španielsko, Británia v recesii, EÚ má problémy

Európsku ekonomiku čakajú ďalšie zlé správy. Podľa odhadov Komisie upadnú Nemecko, Španielsko a Británia do recesie.

Komisia včera znížila očakávaný rast EÚ na 1,4% (1,3% pre eurozónu) – ešte v apríli to boli 2% a 1,7%. Najznepokojujúcejšia je situácia v Nemecku – najväčšia ekonomika EÚ zažije pokles HDP už v druhom štvrťroku za sebou (-0,5% v druhom, -0,2% v treťom kvartáli) a v najbližších mesiacoch môže očakávať len mierne uzdravenie.

To isté platí pre Britániu a Španielsko. TalianskoFrancúzsko si vedú o niečo lepšie, nie však dosť na to, aby rozohnali „blížiaci sa strach z recesie“, vyhlásil predseda euroskupiny Jean-Calude Juncker. „Hospodárske spomalenie bude dlhšie a vážnejšie, než sme pôvodne očakávali“, povedal europoslancom.

Komisár pre hospodárske a menové otázky Joaquín Almunia pri prezentácii najnovších čísiel popísal prostredie ako „zložité a neisté“. Podľa neho „mali na ekonomiku dopad“ pokračujúce problémy na finančných trhoch a „súčasne takmer zdvojnásobenie cien energií“.

Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet pred hospodárskym výborom EP hovoril optimistickejšie. „Očakávame, že po súčasnej epizóde slabého ekonomického rastu bude nasledovať postupné uzdravovanie.“

Omnoho viac ho znepokojovali rastúce platové požiadavky v krajinách ako Nemecko, kde najväčší odborový zväz žiadal ich 7-8% nárast. Proti sa nakoniec nepostavili len zamestnávatelia, ale aj vlády obávajúce sa inflačného tlaku.

V auguste inflácia eurozóny po júlovom rekorde mierne poklesla na 3,8%. Podľa Tricheta bude v najbližších mesiacoch kľúčový vývoj cien potravín.

Komisár Almunia vyzval k rýchlej implementácii cestovnej mapy pre obnovenie stability a dôvery na finančných trhoch, na ktorej sa ministri financií dohodli ešte v októbri minulého roku. Od členských krajín zas žiada ďalšiu konsolidáciu verejných financií, aby sa nezvyšoval dlh pre budúce generácie.

O chorľavom hospodárstve budú ministri financií EÚ hovoriť na stretnutí v Nice.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA