Nemecko váha nad vytvorením „zlej banky“

Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyhlásil, že vytvoril plán na pomoc nemeckým bankám, no stále je proti myšlienke vytvorenia „zlej banky“ pre problémové aktíva.

Pozadie:

Nemecko na finančný kolaps v októbri 2008 reagovalo 500-miliardovým záchranným balíkom. Nemecký minister financií Peer Steinbrück sa obáva, že svet po skončení krízy čaká inflačná kríza v dôsledku obrovskej likvidity pumpovanej do trhov. Pripustil však, že vlády celého sveta nemali inú alternatívu na boj proti hospodárskej kríze.

Otázky:

„Moje analýzy aj návrhy sú hotové a kancelárka je už informovaná,“ povedal Steinbrück pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Po veľkonočnej prestávke bude vláda interne rokovať o stratégii, čo urobiť s problematickými aktívami.“ Stále stojí za svojím negatívnym stanoviskom voči vytvoreniu „zlej banky“, pričom zdôraznil, že ju určite nevytvoria pred septembrovými federálnymi voľbami. „Úplne odmietam centrálnu zlú banku,“ vyhlásil. „Zasiahnuté banky a ich investori budú musieť vziať na seba najvyšší stupeň zodpovednosti za svoje vlastné toxické aktíva.“

Vytvorenie „zlej banky“ by bolo najradikálnejším krokom Nemecka v snahe o prekonanie finančnej krízy. Vďaka tejto schéme by banky nahromadili toxické aktíva do jednej separovanej inštitúcie, ktorá by bola centrálne riadená a garantovaná štátom, aby sa zabránilo ďalším stratám na hodnote, kým kríza nepominie.

Čo teda s toxickými aktívami?

Steinbrück v rozhovore povedal, že pokiaľ sa všetky zlé aktíva zhromaždia na jednom mieste v zlej banke, pre daňových poplatníkov by to znamenalo záťaž vo výške 200 miliárd eur. Minister tvrdí, že v rámci svojho plánu navrhuje rozdeliť zlé aktíva na dve skupiny – toxické a tie, ktoré len dočasne trpia pre problémy s likviditou.

(EurActiv / Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA