Nemecký inštitút: Nech vládam požičiavajú najbohatší občania

Vládam v eurozóne by na riešenie dlhovej krízy mali požičiavať najbohatší občania. Navrhol to Nemecký inštitút pre hospodársky výskum (DIW).

Inštitút vypočítal, že nútenými pôžičkami alebo jednorázovými poplatkami od najbohatších občanov by sa len v Nemecku vyzbieralo 230 miliárd eur, čo je 9 % HDP krajiny. Okrem toto opatrenie by podľa DIW mohlo predstavovať významný príjem pre zadlžené štáty.

„Nútené pôžičky a jednorazové poplatky od súkromných domácností s veľkým majetkom a vysokým príjmom by pomohli v procese refinancovania a znižovania verejného dlhu bez toho, aby bol zasiahnutý dopyt,“ vysvetlil inštitút.

Návrh sa týka jednotlivcov s majetkom v hodnote viac ako 250 tisíc eur a manželských párov s majetkom viac ako 500 tisíc eur. Tie by buď museli požičiavať svojej vláde, alebo zaplatiť 10-percentný jednorazový poplatok.

Podľa inštitútu by sa to týkalo najbohatších 8 % z celkovej nemeckej dospelej populácie. K návrhu sa vyjadrilo aj ministerstvo financií, ktoré však tvrdí, že opatrenie je vhodnejšie pre krajiny, ktoré majú problémy s daňovými príjmami.

Táto myšlienka v Nemecku však nie je nová. Týždenník Die Zeit dal nedávno agentúre Forsa vypracovať prieskum s podobnou tematikou. Podľa neho si však len niečo vyše tretiny opýtaných Nemcov myslí, že jednorazový poplatok uvalený na bohatých Európanov je zmysluplným spôsobom ako rýchlo odpísať dlhy štátov a bánk.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA