Nezamestnanosť v eurozóne stúpa, inflácia klesá

Počty nezamestnaných v eurozóne prudko stúpajú. Posledný mesiac priniesol najväčší medzimesačný skok za 15 rokov. Výrazné pády zasa zaznamenáva miera inflácie, ktorej medzimesačný pokles je najväčší od zavedenia eura.

Spomedzi krajín eurozóny má najväčšie problémy so stúpajúcou nezamestnanosťou už pomaly tradične Španielsko. Ešte minulý rok sa percento nezamestnaných ustálilo na 8,5 %, pričom po otrasoch na finančných trhoch v dôsledku krízy, čísla vystúpili na hranicu 12,8 %. Nezamestnanosť stúpa aj vo Francúzsku. Pod drobnohľadom je trh práce v Nemecku, ktorý je zatiaľ stabilný. Avšak podľa ekonómov by sa to do konca roka malo zmeniť.

V eurozóne je miera nezamestnanosti 7,7 %, čo v praxi predstavuje 225,000 nezamestnaných. Táto hodnota je najvyššou za posledné dva roky. Nezamestnanosť v celej EÚ je 7,1 % pričom najvyššia je už v spomínanom Španielsku a za ním na Slovensku na úrovni 10 %.

Podľa údajov štatistického úradu Eurostat pohyby zaznamenali aj v miere inflácie. V októbri a novembri nastal pokles o 1,1 percentuálneho bodu z 3,2 na 2,1. Podobný údaj naposledy namerali v auguste 2007. Ide však o najvyšší medzimesačný pokles od zavedenia eura. Odborníci predpokladajú, že budúci rok by inflácia mohla spadnúť pod nulovú úroveň, avšak s hrozbou deflácie – pokiaľ ceny budú dlhodobo klesať, môžu spôsobiť vážne škody v ekonomike.

Očakáva sa teda, že Európska centrálna banka v decembri opäť zníži úrokovú mieru. V októbri a novembri to bolo o polovicu percentuálneho bodu. Prezident ECB Jean-Claude Trichet, zatiaľ o znižovaní oficiálne nehovorí. Podľa údajov ECB pôžičky pre firmy v eurozóne sú stabilné. Aj keď pravdepodobne väčšina z nich takto získané finančné prostriedky použila skôr na záchranu ako na ďalšie investovanie, podľa Tricheta sa dá predpokladať, že zatiaľ nehrozí potenciálny katastrofický scenár o úverovom nedostatku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA