Nominant do ECB je nepriateľom inflácie

Jürgen Stark, kandidát na post člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky, sa pred Parlamentom prezentoval ako tvrdý bojovník proti inflácii a kritik menovej politiky členských štátov EÚ.

 

Krátka správa:

Jürgen Stark, v súčasnosti viceprezident nemeckej Bundesbank, by mohol nahradiť Ottmara Issinga (tiež z Nemecka) ako člen šesťčlennej Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB). Starkova kandidatúra však neznamená nahradenie Issinga v jeho funkcii hlavného ekonóma ECB.

Vo vyhlásení, zaslanom členom Výboru pre ekonomické a menové záležitosti Európskeho parlamentu pred svojím vypočutím 18. apríla, Stark označil za svoju najvyššiu prioritu „vojnu inflácii“. V odpovedi na otázku poslancov Parlamentu, týkajúcu sa inflácie v EÚ, ktorá je už šesť rokov vyššia než 2% cieľ ECB, Stark napísal: „Vzhľadom na relatívne slabý ekonomický vývoj eurozóny počas tohto obdobia je to predovšetkým neuspokojivé.“ Dodal však, že to neznamená, že ECB bude musieť zvýšiť úrokové miery: „Automatický proces reakcie neexistuje.“

Poslanci Parlamentu kritizovali prax ECB neformálne rezervovať štyri pozície vo Výkonnej rade ECB pre delegátov zo štyroch najväčších ekonomík eurozóny – Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Množstvo poslancov EP tlačí na rezolúciu Parlamentu, ktorá by proti tejto praxi protestovala. Napriek tomu hlasovala Rada guvernérov ECB za Starka.

Po Starkovej nominácii hlasoval príslušný výbor EP za jeho nomináciu. Toto hlasovanie musí byť potvrdené plénom Parlamentu predtým, než Stark nahradí Issinga, ktorý zo svojej pozície odíde na konci mája 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA