Nórsko sa pripojí k obchodovaniu s emisiami

Nórske ministerstvo financií vyhlásilo, že sa plánuje pripojiť k európskemu systému obchodovania s emisiami CO2 (EU-ETS). Boj proti klimatickým zmenám, znižovanie emisií a alternatívne zdroje energie sú aj prioritami práve prebiehajúceho summitu EÚ.

Krátka správa

Nórsko, hoci nie je členom Európskej únie, 8. marca vyhlásilo, že bude rešpektovať smernicu EÚ, ktorá stanovuje pravidlá a procedúry pre európsky systém obchodovania s emisiami.

Nórske vyhlásenie prišlo práve v čase, keď lídri EÚ v Bruseli diskutovali o ambicióznej iniciatíve „jednostranného“ zníženia emisií skleníkových plynov o 20% do roku 2020 v porovnaní s úrovňou v roku 1990.

Nórsky systém bude fungovať v období 2008-2012, teda počas druhej fázy EU-ETS.

Nórska ministerka financií Kristin Halvorsen však povedala, že nórska schéma bude rozdielna od EÚ. „Budeme mať omnoho prísnejší systém, než EÚ“, vyhlásila podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii 8. marca. „Budeme lídrom v boji proti klimatickým zmenám.“

Nórsky systém bude pokrývať asi 40% emisií skleníkových plynov v krajine, priemyslu však bude udelených menej povoleniek, než v EÚ, vyhlásila Halvorsen. S menším množstvom povoleniek by sa mala podľa ministerky cena za jednu tonu CO2 vyšplhať na asi 24 dolárov, čo je viac než v EÚ.

Súčasne bude odstránená „uhlíková daň“, ktorú museli platiť priemyselní výrobcovia produkujúci emisie. Ich celková finančná záťaž tak má ostať rovnaká.

Schéma bude pokrývať sektor výroby energie, spracovania ropy a zemného plynu, metalurgický priemysel, oceliarstvo, cementárne, keramický a drevársky priemysel, ako aj rybárstvo.

Zákon, na základe ktorého bude nórsky systém fungovať, bude prijatý v roku 2008, konzultácie o ňom začnú už 15. apríla 2007.

Nórske rozhodnutie bezpochyby potešilo Európsku komisiu, ktorá chce cez EU-ETS vytvoriť základ pre širší systém obchodovania s emisiami, ku ktorému by sa eventuálne postupne pripojili aj ďalšie krajiny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA