Nové ruské hrozby v energetike?

Kým sa ruský prezident snažil rozptýliť európske obavy zo svojej krajiny ako spoľahlivého dodávateľa energie, ruský minister pre prírodné zdroje pohrozil prevzatím väčšej kontroly zo strany štátu nad troma dôležitými zahraničnými investičnými projektmi v energetike.

 

Krátka správa:

Ruské ministerstvo pre prírodné zdroje 25. mája oznámilo, že by rado prehodnotilo dohody o spoločnej výrobe so západoeurópskymi energetickými spoločnosťami v projektoch Sachalín 1 a Sachalín 2. Tieto investičné projekty na ťažbu ropy a zemného plynu vo východnom Rusku sú vedené firmami Exxon Mobil, Shell a Total.

Hrozba prehodnotenia investičných dohôd vysiela novú hrozbu, že vláda Ruska používa svoje obrovské zdroje energie na znovuzískanie strategickej globálnej mocenskej pozície. Potvrdzuje to rastúcu tendenciu k nacionalizácii energetiky v čase, keď problémy s dopytom a ponukou už dvihli cenu ropy na svetovom trhu riadne vysoko.

Oznámenie ministra pre prírodné zdroje vyšlo v ten istý deň, počas ktorého sa ruský prezident Vladimir Putin na samite EÚ-Rusko snažil presvedčiť európskych lídrov o tom, že jeho krajina ostáva naďalej spoľahlivým energetickým partnerom. Na druhej strane požadoval ruský líder viac recipročných krokov od Európy, kde sa snažia ruské spoločnosti získať prístup na zahraničné trhy.

Od konfliktu medzi EÚ a Ruskom vo veci dodávok zemného plynu na Ukrajinu a do východnej Európy na začiatku roku 2006 rastú európske obavy o jej závislosti na jej východnom susedovi, pokiaľ ide o zemný plyn.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA