Občania skeptickí voči euru

Prieskum Financial Times ukazuje, že viac ako dve tretiny Francúzov, Talianov, Španielov a polovica Nemcov verí, že jednotná mena mala „negatívny dopad“.

Krátka správa

Prieskum 5 314 respondentov v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Británii ukázal, že ľudia v krajinách používajúcich euro by preferovali návrat k národným menám.

Podľa Financial Times sú výsledky znepokojivé najmä pre Európsku centrálnu banku. Podľa nej je jej verejná dôveryhodnosť, a dôvera voči euru, kľúčová v získaní podpory verejnosti. Tá je zas dôležitá v boji proti inflácii a pre zrýchlenie ekonomického rastu.

Nedávna kritika na adresu ECB, že poškodzuje rast zvyšovaním úrokovej miery, zaznela aj z úst hlavných francúzskych prezidentských kandidátov, Segoléne Royal a Nicolasa Sarkozyho.

Prieskum sa uskutočnil práve v dobe silného ekonomického rastu eurozóny, ktorý ťahá zlepšená ekonomická situácia v Nemecku. Väčšina Nemcov, Talianov a Španielov dokonca tvrdí, že euro malo pozitívny dopad na ekonomiku EÚ ako celok. To naznačuje, že hoci neveria jeho výhodnosti pre vlastnú krajinu, ostatné štáty podľa nich zo spoločnej meny profitujú. Výnimkou sú Francúzi, ktorí aj pri zvyšku eurozóny vidia viac negatív ako pozitív.

Slovensko by malo prijať euro v roku 2009.

Väčšina respondentov si okrem toho myslí, že migrácia znížila platy. Menej ako štvrtina mala pozitívny názor na vstup Bulharska a Rumunska do EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA