OECD: Do roku 2010 príde o prácu 25 miliónov ľudí

Podľa predpovede OECD počet nezamestnaných vo svete do roku 2010 stúpne o 25 miliónov. V 30 najrozvinutejších štátoch sveta očakávajú v najbližšom období stratu 8 – 10 miliónov pracovných miest.

Líder OECD Angel Gurria v rozhovore pre francúzske rádio BFM vyhlásil, že podľa predpovede organizácie v najbližšom období v tridsiatich najrozvinutejších štátoch môže prísť o prácu 8 – 10 miliónov ľudí. Do roku 2010 by počet nezamestnaných vo svete mohol vystúpiť o 25 miliónov. Gurria vinu za súčasnú krízu a zhoršujúcu sa situáciu na pracovnom trhu pripisuje „skutočne škandalóznemu zlyhaniu regulačnej kontroly a úbohému manažmentu riskantných operácií“.

Gurria v rozhovore vyhlásil, že európske krajiny by mali uvoľniť viac peňazí do vládnych stimulov na naštartovanie ekonomík. Zároveň vyzval Európsku centrálnu banku, aby opäť znížila úrokové sadzby, pretože inflácia stále rapídne klesá.

Podľa výsledkov sú členské krajiny OECD v recesii, v ktorej by mali zotrvať aj prvé dva štvrťroky roku 2009. Pričom odhadujú, že vo viacerých krajinách pretrvá dlhšie. „Koncom roku 2009 očakávame zotavenie a slabý rast v roku 2010,“ predpovedá Gurria.

K podobným záverom dospela aj Medzinárodná organizácia práce (ILO), ktorá odhaduje stratu dvadsiatich miliónov miest. Koncom roku 2009 by podľa údajov ILO malo byť bez práce rekordných 210 miliónov ľudí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA