Parlament navrhne plán o cenných papieroch EÚ

Poslanci parlamentu sa snažia o vytvorenie rezolúcie, ktorou chcú Európsku radu a Európsku komisiu doviesť k tomu, aby európske cenné papiere (bondy) použila ako alternatívny finančný zdroj na podporu kľúčových projektov EÚ.

Kreditný deficity a kríza pokračujú a predstavitelia Európskej únie sa pomaly zúfalo snažia nájsť alternatívne spôsoby cirkulácie peňazí na naštartovanie procesu ozdravovania európskej ekonomiky. Mnohí považujú práve emisiu európskych cenných papierov za schodnú cestu ako zvýšiť dotačné kapacity EÚ.
Myšlienka o ich využití na financovanie rozpočtu Únie prvýkrát vyslovil predseda Komisie Jacques Delors v roku 1993. Túto ideu podporoval aj ďalší bývalý predseda Romano Prodi. Avšak väčšina členských štátov bola proti, pretože sa obávali, že to automaticky zvýši ich výdavky na európsky rozpočet. Obavy plynuli aj z faktu, že cenné papiere musia byť kryté kapitálom, čo v prípade Únie znamená – rozpočtom.

Na druhej strane európske bondy sú vhodným nástrojom na zvýšenie objemu peňazí v čase kreditného nedostatku. Ich výhodou je, že závisia od rozhodnutí investorov a sporiteľov a nezaťažujú daňových poplatníkov. Bondy by mohli radikálne zmeniť financovanie európskych fondov.

Koncept o európskych cenných papieroch sa objavil už v septembri a vznikol v nezvyčajnej koalícii talianskych europoslancov. Poslanec Európskej ľudovej strany EPP-ED Mario Mauro a jeho kolega Gianni Pittella, vodca talianskej delegácie socialistov spoločne apelovali za využitie cenných papierov EÚ na financovanie.

„Myslíme si, že európsky rozpočet je limitovaný. Pokiaľ chceme urobiť viac, špeciálne pri rozvoji dôležitej európskej infraštruktúry a v boji proti klimatickým zmenám, musíme hľadať ďalšie alternatívy finančných zdrojov. Preto sme sa obrátili na európske bondy. Mohli by byť riešením pri európskom financovaní spoločných projektov. Preto chceme, aby túto možnosť Komisia preštudovala a Rada o nej diskutovala,“ povedal v rozhovore pre EurActiv líder skupiny EPP-ED – Joseph Daul.

Eurobondy podporil aj líder eurozóny Jean-Claude Juncker ešte v novembri minulého roku a socialisti za ne apelovali už viackrát. Napriek tomu, nemajú jednotnú podporu. Stanovisko Komisie je v tejto otázke veľmi vlažné, rovnako aj Rady. Líder Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet tento týždeň jasne vyslovil svoj nesúhlas.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA