Parlament zosilňuje tlak ohľadom rozpočtu

Rozpočet EÚ sa dostáva späť na agendu dňa potom, čo Výbor pre rozpočet Európskeho parlamentu pohrozil, že ukončí súčasnú dohodu medzi inštitúciami o finančnej perspektíve.

 


Krátka správa:

Rakúske predsedníctvo s ohromením reagovalo na posledný vývoj a nazvalo posledný krok výboru EP pre rozpočet nie nápomocným: „Nie je to objektívne nutné, ani zmysluplné,“ povedal zdroj, blízky rakúskemu ministerstvu financií podľa denníka Der Standard.

Jednomyseľné hlasovanie vo výbore 6. marca však naznačuje, že EP vidí vec inak. EP neustále požaduje väčší rozpočet, než je 862 miliár eur, dojednaných na summite EÚ v decembri 2005.

Ak bude hrozba výboru – ukončiť súčasnú dohodu medzi inštitúciami – zrealizovaná, vylúčilo by to možnosť preniesť súčasnú štruktúru rozpočtu EÚ od roku 2007 ďalej.

Namiesto toho by to umožnilo EP ponechať výhodnú ustanovenia zmlúv, ktoré by boli základom rozhovorov, ak by eventuálne padli rokovania o ďalšej finančnej perspektíve. To by znamenalo nutnosť dohadovať rozpočet každoročne namiesto 7-ročnej finančnej perspektívy.

Otázka sa dostane na agendu plenárneho zasadnutia EP 22.-23. marca 2006.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA