„Plynový OPEC“ zatiaľ nebude

Krajiny vyvážajúce zemný plyn na stretnutí 9. apríla 2007 zatiaľ odmietli myšlienku vytvorenia spoločného kartelu no vyhlásili, že budú ďalej skúmať otázku tvorby ceny plynu.

Krátka správa

Hlavní exportéri zemného plynu sa na stretnutí dohodli na vytvorení expertnej skupiny, ktorá by skúmala otázky ako vývoj vývozu plynu, vývoj jeho ceny, či jej tvorbu.

Fórum krajín vyvážajúcich ropu (GEFC) spája krajiny, ktoré kontrolujú asi 70% globálnych zásob zemného plynu: Alžírsko, Brunej, Indonézia, Irán, Malajzia, Nórsko, Nigéria, Omán, Katar, Rusko a Turkménsko.

Katarský minister energetiky Abdullah al-Attiyah, ktorý bol v Doha hostiteľom stretnutia, odmietol myšlienku vytvorenia kartelu a vyhlásil: „Mali by sme pracovať v záujme väčšej spolupráce na stabilizácii trhu, aby naši zákazníci získali dôveru.“

Jeho alžírsky kolega Chakib Khelil však povedal: „Z dlhodobého hľadiska sa pohybujeme smerom k plynovému OPEC-u.“

EÚ vyhlásila, že bude veľmi pozorne sledovať aktivity GEFC a o výsledkoch stretnutia bude diskutovať v rámci bilaterálnych energetických dialógov. Komisár pre energetiku Andris Piebalgs podčiarkol dôležitosť pokračujúceho dialógu medzi krajinami ktoré energiu spotrebúvajú, vyvážajú a transportujú, lebo tak sa zabezpečí stabilita, transparentnosť a predvídateľnosť globálneho trhu s energiou.

Na rozdiel od ropy sa so zemným plynom obchoduje väčšinou na základe dlhodobých kontraktov, ktoré trvajú 20-25 rokov, ceny sa odvíjajú od aktuálnych cien ropy. Analytici preto tvrdia, že pravdepodobnosť vzniku kartelu na trhu so zemným plynom je menšia, ako pri rope, kde existuje OPEC. Okrem toho je doprava plynu zložitejšia, ako u ropy, vyžaduje si nákladnú infraštruktúru, preto by si mali trhy so zemným plynom uchovať skôr regionálny charakter.

Ďalšie stretnutie GEFC sa bude konať v roku 2008 v Moskve.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA